Saracoglu Dereotunun Faydaları Nelerdir?

0
8422

Merhaba sevgili okurlarım. Yeşilliğin en bol ve sık sık tüketildiği bahar-yaz aylarına girdik. Bahar ve yaz aylarında yeşillikleri hem daha sık hemde organik bir şekilde tüketme fırsatı bulmuş oluruz. Dereotunu kahvaltıdan salatalara , yemeklerin yanından detoks sularına kadar pek çok farklı alanda kullanırız. Kokusu itibari ile kozmetikte ve ağzı bakım ürünleri olarak kullanılmaktadır. Birçok çeşitli kullanım alanına sahip olan dereotunun faydaları da çoktur. Faydaları saymakla bitmiyor diyen Saracoğlu’ndan dereotu hakkında bilinmeyenler ve dereotu faydalarının detaylarına bakalım.

REKLAM

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

REKLAM
X

Dereotu Magnezyum, demir ve kalsiyum bünyesinde bulundurmakta , A ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir sebzedir.

1- Anti-mikrobik özelliğe sahiptir:

Yapılan deneyler sonucu ve Viyana Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu dereotunun anti-oksidan ve anti-mikrobik etkiye sahip olduğu görülmüştür. Buğday ve arpa gibi tanelerden insana geçebilen ve başka gıdalardan da insana bulaşması muhtemel olan 5 gıdaya karşı anti-mikrobik özelliğe sahip olduğu bulunmuştur. Bu yüzden sıklıkla tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

2- Sindirim sistemine yardımcı olur:

Sindirim sistemini düzenlenmesinve ve hazımsızlık ile ilgili sorunlara birebirdir. Mide ülserinin oluşmasını engeller ve var olan rahatsızlığın büyümesini engelleyerek iyileşme sürecini kısaltır. Gaz söktürücü etkisi ile gaz sorunu yaşayanlar için dereotunun tüketilmesi tavsiye edilmektedir. ,

3-Kemik sağlığına iyi gelir:

Bünyesinde kalsiyum bulundurması sebebiyle kemik sağlığına iyi gelmektedir. Eklem ve kemik sağlığı için kalsiyum şarttır. Özellikle çocuklar için kalsiyum bakımından zengin olduğundan kemik ve iskelet yapısının oluşmasına ve gerekli vitamin ile minerallerin alınmasına katkı sağlar.

4- Hıçkırık gidericidir:

Genel olarak hıçkırık yemek borusundan yukarı doğru gazların çıkması ile oluşur. Allerjik durumlar, alkol kullanımı ve sinir sisteminden kaynaklı da hıçkırık olabilmektedir. Dereotu hıçkırığa neden olan etmenleri ortadan kaldırır. Hıçkırık tuttuğu zaman bir tutam dereotu çiğnemeye başlarsanız bir süre sonra hıçkırınızın geçtiğini fark edeceksiniz.

5- Kanseri Önler

Dere otunda bulunan C vitamini ve antioksidan maddeler kansere karşı korur. Kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. BU özelliği ile de oldukça faydalı bir bitkidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz