Saracoglu D Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

0
2382


Herkesin havalar soğuduğu için evden dışarıya çıkmamayı tercih ettiği mevsim geliyor. Peki yazın bol bol D vitamini aldığımız güneşe, hasret kalacaksak biz D vitaminini nereden alabiliriz diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Vitamin Latince kökenli bir kelimedir ve ‘vita’ hayat anlamına gelmektedir. Vitaminler vücudumuzdaki belirli tepkimeleri uyaran organik moleküllerdir. Vücudumuz tarafından sentezlenemeyen bazı vitaminler besinler aracılığıyla dışarıdan alınması gerekmektedir. D vitamini de dışarıdan alınması gereken temel vitaminlerdendir. Vücudumuzdaki görevlerinden birisi, kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenlemektir. Gereken miktarda  alınmadığı takdir de bir makine gibi çalışan vücudumuzda birtakım sıkıntılar meydana gelmektedir.

Aslında vücudumuz D vitamini sentezliyor ve güneş ışığının etkisiyle aktif hale gelebiliyor fakat kış aylarında havalar soğuduğu için insanlar evlerinde daha çok vakit geçiriyor bununla birlikte D vitamini aktif hale gelemediği için besin takviyesi gerekmektedir. Peki vücudumuz için gereken D vitaminini hangi kaynaklardan alabiliriz.

Sütte bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. Fakat UHT sütlere uygulanan ısıl işlem esnasında sütte D vitamini kaybı gerçekleşmektedir. Bu yüzden D vitaminince zenginleştirilmiş UHT sütleri tercih edebiliriz. Peynir, yoğurt, tereyağ, krema yüksek D vitamini içeriğine sahip süt ürünlerindendir.

Dana ciğeri D vitamini açısından sağlam bir kaynaktır. Ayrıca demir ve B12 vitamini açısından da zengin olan dana ciğeri tüketerek günlük almamız gereken D vitamini ihtiyacımızın dörtte birini karşılamış olabiliriz.

Balık D vitamini için değerli bir kaynak olmasının yanında Omega-3 bombası bir yiyecektir. Hafıza ve beyin aktiviteleri için tükettiğimiz balık kış ayları için ideal bir D vitamini kaynağıdır. 

Maydanoz yeşilliklerin içerisinde en yüksek D vitamini içeriğine sahip besindir.  Ayrıca maydanoz bileşiminde yüksek miktarda C vitamini de bulunmaktadır. Osman Müftüoğlu’nun bir sözüyle maydanozun değerini belirtmek isterim. ‘‘Her şeye maydanoz olmayın ama her şeye maydanoz koymalısınız.’’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO