Saracoglu D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

0
69095

Merhaba sevgili okurlarım. D vitamini ihtiyacımızı diğer vitaminler gibi gıdalardan alınan değil en fazla güneş enerjisinden sağlarız. Doğal olarak elde edebileceğimiz bu vitamini kış aylarında en az yaz aylarında ise fazla alırız. Bu yüzden özellikle kış aylarında özellikle D vitamini değerlerimiz düşmektedir. Yaz aylarında ise bilinçsiz bir şekilde güneş ışınlarına maruz kaldığımızda olumsuz sonuçlar olmaktadır. D vitaminini hem yaz hem de kış aylarında yeterli ve dengeli bir şekilde almak için yazımızın detaylarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Saracoglu D Vitamini Eksikliği Belirtileri :

1- Kemik ağrıları:

Kemik sağlığı denildiği zaman akla direkt gelen kalsiyumdur. D vitamini ise vücuttaki kalsiyumun emilmesini sağlayarak kemiklerin daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar. Vücut yeterli miktarda D vitamini sağlayamazsa kemiklerde ağrılar görülür. Özellikle merdiven çıkarken bel çevresinde ağrı hissediyorsanız D vitamini eksiğinden kaynaklı olabilir.

Kas zayıflığı doğrudan D vitamini ile ilgilidir.Çünkü kaslar D vitamini reseptörleri ile doludur. Bu reseptörler dışarıdan alınan D vitaminini hücre dışından hücre içine aktarırlar. D vitamini eksikliği olduğu zaman kaslarda zayıflama ve çocuklarda gelişim geriliği gözlemlenir.

3- Zayıf bağışıklık:

Yeterli miktarda D vitamini alınmadığında bağışıklık sisteminde zayıflama görülür. Zayıf bağışıklık sistemini ise daha sık hastalanmanıza sebep olur. Hastaysanız da iyileşme sürecinizin uzamasına neden olmaktadır.

Boğaz ağrıları ve sık sık öksürük şikayetleriniz varsa D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

5- Psikolojik etmenler:

D vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluk gibi etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca seratonin hormonuna da etki ederek ruh halinde dengesizliğe neden olur.

D vitaminini  dengede tutmak için;  süt ve süt ürünlerini tüketmek, haftada en az 2 kez balık tüketmek, yeterli miktarda su tüketmek, güneş olduğu zaman mutlaka günlük 15 dakika güneşten faydalanmak.

Çocuklar, yaşlılar ve hamile kadınlarda D vitamini daha önemlidir. Bu yüzden özellikle bu gruba girenlerin D vitamini ihtiyacını eksik etmemelidir.

Ek olarak D vitamini içeren gıdalar için yazımıza göz atabilirsiniz. https://saracoglufaydalari.com/kis-aylarinda-gunes-yoksa-d-vitamini-nasil-alinir/

Sağlıklı günler dilerim..

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.