Saracoglu Çankırı Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

0
5253

Çankırı kaya tuzu Çankırı’nın tuz mağaralarından kazılarak çıkarılan tuzların en doğal haliyle yemeklerde kullanım için parçalanarak elde edilen üründür. Çankırı’nın kristal kaya tuzları asırlar önce jeolojik zamanlarda suların buharlaşması ile kalan tuzların toprak ile birleşimi sonucunda kaya tuzları oluşmaktadır.

Kaya tuzlarının mineral değeri çok yüksektir. Kendine has yapısı, parlaklığı ve diğer fiziksel özellikleri bu mineral fazlalığından oluşmaktadır. Aslında minerallerin yoğun olarak toplandığı bir parça olarak söylenebilir. İşte bu yoğun mineral yapısının insan sağlığı açısından birçok olumlu etkileri vardır. Şimdi saracoglu hocamızdan kaya tuzunun faydalarına göz atalım:

1: Mineral Açısından Zengindir

Kaya tuzu normal tuza oranla kat kart daha fazla minerale sahiptir. Deniz tuzunda iyot harici pek fazla mineral bulunmaz. Kaya tuzu rafinasyon işlemi görmediği için mineral açısından çok zengindir. Aslında kaya tuzu tercih etmemizin ana sebebi budur ve tek başına yeterlidir.

2: Kas Sistemini Korur

Normal tuzlarda bulunmayan magnezyum minerali Çankırı kaya tuzunda bolca bulunur. Magnezyum da kasların hareketini kasılıp gevleşemesini sağlar. Bu sayede kas sistemini korur ve gelişmesine yardımcı olur.

3: Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Korur

Tuz lambaları solunum yolu sorunlarını çözmeye yardımcı olur. Aynı şekilde kaya tuzu da bu konuda yardımcı olur. Değerli mineraller solunum yolu hastalıklarının oluşmasını engeller.

4: Kemikleri Güçlendirir

Yine deniz tuzunda içermeyen kalsiyum minerali kaya tuzunda bolca bulunur. Bu da kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

5: Ödemi Yok Eder

Vücutta biriken fazlalık suyu, hücre içi gereksiz sıvıların atılmasına yardımcı olur. Bu sayede ödem ve şişkinlikten korunmanıza yardımcı olacaktır.

6: Saçtaki Kepeği Yok Eder

Saçlarınızı bir miktar kaya tuzu ile ovalayıp yıkadığınız taktirde kepeği yok ettiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here