Saraçoğlu Bitkisel Kürleri Nedir?

0
1373

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda sizlere son zamanlarda sıkça konuşulan bitkisel kürler  ve faydaları hakkında bilgi vereceğim. Bitkisel kür nelerdir ve uygulanması halinde faydaları neler olacağından bahsedeceğim.

Bitkilerdeki  biyolojik gücü bilerek, bitkiyi doğru seçerek, doğru hazırlayarak ve doğru uygulayarak ancak sağlıklı bir beslenme ve hastalıklara karşı önlem almış olabiliriz. Her bitkinin farklı bir yapıda olduğunu bilerek ve doğru sonuç alabilmemiz içinde doğru bir şekilde hazırlamamız gerektiğini bilmeliyiz. Çünkü seçtiğimiz bitki doğru bile olsa , yanlış hazırlanıp ve uygulanırsa başarılı bir sonuç almamız pek mümkün değildir. Aynı şekilde seçtiğiniz bitki doğru hazırlanışı doğru dahi olsa yanlış tüketiliyorsa yine başarılı bir sonuç almanız  mümkün değildir. Başarılı bir sonuç alabilmek için tüm bu adımların; doğru bitki, doğru hazırlanarak, doğru uygulanarak ve doğru bir şekilde tüketilerek olabilmektedir. Bu adımların izlenmesine  kür adı verilmektedir.

Değerli okurlarım bir bitkiyi tüketirken faydalı yanlarının yanı sıra insan sağlığı için olumsuz yanları olabileceğini de bilmemiz gerekiyor. Peki bitkilerdeki bu olumsuz yanları tedavi edici özelliği ve hastalıklara karşı koruyucu doğru şekilde nasıl alacağız? Burada kür adımları sağlanarak bitkiden doğru ve faydalı bir şekilde faydalanmış olacağız. Bir bitkiden doğru bir şekilde faydalanmanın en pratik yolu ise; bitkiyi demlemek veya haşlamaktır. Demleme veya haşlama sırasında bitkinin etkin maddeleri bir anda suya çıkmaz bunun için belli bir süre beklemek gereklidir.

Doğru bitki seçimi en zor seçimlerdendir. Bunu iki nedenden dolayı diyebiliriz. Birincisi, bitkinin her yörede farklı isimlerde anılıyor olmasıdır. İkincisi ise, doğru bitkinin doğru köküne ulaşmaktır. Çünkü kür için doğru kökü kullanmak çok önemlidir. Öyle bitkiler vardır ki bazısının kökü bazısının yaprağı bazısının da çiçeği doğru bitkidir. Doğru bitkiyi bulmak bu kadar zorsa nasıl bulacağız dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için güvendiğiniz aktarlardan alabilirsiniz emin olamıyorsanız da bitkiler bölümünden doğru bitki resimlerine bakabilirsiniz.

Değerli okurlarım yazımın sonlarına gelirken bir sonraki yazılarımda yoğurt-kırmızı biber kürü, nane-limon suyu kürü gibi sıkça uygulanan ve bu kürlerin faydalarından bahsedeceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.. Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.