Saraçoğlu Beyaz Dut Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

0
11717

Merhaba değerli okurlarım Bu yazımda da yine sizlere yaz meyvesi olan dutun faydalarından bahsedeceğim. Hem kurusunun hemde tazesini severek tükettiğimiz beyaz dutun faydalarına bakalım. İbrahim Saraçoğlu’nun kürü nasıl yapıldığını anlatacağız.

REKLAM

Dut eski çağlarda tıp dünyasında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı. Sağlıklı, besleyici ve hastalıklara karşı koruma sağlayan bir kuru yemiştir.  İçerdiği vitamin ve mineraller yanı sıra güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu yüzden kanser hastalığı başta olmak üzere soğuk algınlığı ve kanın temizlenmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

REKLAM
X

Dut antosiyonin,  flovonoidler, lutein, Beta karoten ve A karoten açısından oldukça zengindir. Bu güçlü antioksidanlar sayesinde vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Kuru dutun faydaları nelerdir?

Doğal bir antibiyotiktir:

Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan beyaz dut bağışıklık sistemimizi oldukça güçlendirmektedir. Genel sağlığımızı korumaya yardımcı olur ve kolayca hastalıklara yakalanmamıza engel olur.

Kanı temizler:

Birçok tıp tedavisinde kan ve kan ile alakalı olan bütün hastalıklarda beyaz dut kullanılmaktadır. Kan dolaşımı ve kanın temizlenmesinde tıpta hala kullanılmaktadır. Kan dolaşımının düzenli bir şekilde akmasına yardımcı olur. bu yüzden kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin beyaz dutu düzenli bir şekilde tüketmesini tavsiye ediyoruz.

Bağışıklık sistemini düzenler:

İç salgı seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla su tüketmenizi sağlayacaktır. Su içemeyenler ve vücudunda sıvı azlığı olan insanların dut tüketmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

Cilt hastalıklarına karşı iyi gelir: 

Özellikle egzama akne deri soyulmaları ve kan iltihabı gibi birçok deri ve kan hastalığına karşı iyi gelmektedir.

Beyaz dut kürünün hazırlanışı:

Malzemeler:

  • 5-6 adet beyaz dut
  • Yarım litre su

Hazırlanışı: 

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine beyaz dut taneleri atılır. Kısık ateşte 6 dk. kadar kaynatılır. Elinizi yakmayacak dereceye gelindiğinde ister egzamalı olan ellerinizi kabın içerisine koyun. İster içerek kan iltihabı gibi hastalıklar için tüketebilirsiniz. İçildiği zaman yarısını sabah aç karnına yarısını akşam içmelisiniz.

Beyaz dut kürünün faydaları:

  • Egzama ve kan pıhtılaşmasına karşı iyi bir antibiyotiktir.
  • Diş eti rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
  • Aç karnına içildiği zaman  bağırsaklarda bulunan kurtların düşürülmesine yardımcı olur.
  • İçerdiği yüksek C vitamini bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Beyaz dut şeker içeriği yüksek olduğundan dolayı şeker ve diyabet hastalarının çok fazla tüketmesini tavsiye etmiyoruz. Bu kür 25 gün boyunca uygulanmalıdır. Daha sonra 5-10 gün kadar ara verilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz