Saracoglu Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir?

0
9653

Özellikle koronavirüsün etkili olduğu bu zamanlarda bağışıklık sisteminin güçlü kalması çok önemlidir. Çünkü virüslerin henüz bir aşısı veya ilacı üretilmedi yani çözümü yok. Bu yüzden vücudumuzun doğal savunma sistemi olan bağışıklık ile virüslere ve hastalıklara karşı mücadele edeceğiz. Yazımızda Saracoglu hocamızdan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı en etkili gıdalara yer vereceğiz.

Saracoglu Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir?

1: Selenyum Minerali Çok Önemli

Selenyum vücut savunma sistemi için çok önemlidir. Bağışıklığı güçlü tutmak için selenyum şart. Vücut için olumsuz etkileri olan bakteri ve virüslerden korunmamız için çok önemlidir. Selenyum minerali için deniz ürünleri bütün balıklar,kaju ve bazı çerezler, mantar, sarımsak, soğan, yumurta gibi ürünlerde yeteri kadar bulunur. Bu gıdaları bol bol tüketmemiz gerekmektedir.

2: Her Gün C vitamini Şart

Yine vücudun dinç kalması için C vitamini çok önemlidir. Çünkü C vitaminini vücut üretemez veya depo edemez. Bu yüzden günlük olarak C vitamininin alınması gerekir. Bol yeşillik biber, maydanoz, mandalina, portakal, kivi, tere, brokoli gibi sebze ve meyveleri günün belli saatlerinde bol bol tüketmemiz gerekmektedir.

3: Bağışıklığın Minerali Çinkoya Dikkat

Çünkü minerali vücutta zararlı etkilere sahip serbest radikallerin atılmasında görev alır. Metabolizmayı hızlandırıp enerji üretiminde görev alır. Vücudun dinç kalmasında görev almaktadır. Çinko mineral için bütün deniz ürünleri, kabak çekirdeği, baklagiller, susam, ceviz, fındık gibi gıdaları her gün düzenli olarak tüketmemiz gerekmektedir.

4: Kalsiyumu Eksik Etmeyin.

Vücut için en önemli vitaminlerin başında B12 yer almaktadır. B12 kan sisteminde yer alır ve önemli görevler üstlenmektedir. Hafıza ve beyin sistemi başta olmak üzere kanın yapısında görev alır. EKsikliği durumunda vücuda gerekli besin maddeleri taşınamaz ve bu da vücudu savunmasız durumda bırakır. Et, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi gıdaları bol bol tüketmemiz gerekmektedir.

6: Omega – 3 Balık Yağı

Omega – 3 balık yağında bulunan bir yağ asididir. Bağışıklık sistemi ve vücudun güçlü kalması için çok önemlidir. Haftada en aza 2 kere balık tüketmemiz gerekmektedir. Eğer balık yiyemiyorsak mutlaka balık yağı kapsüllerini kullanmamız gerekmektedir.

7: D Vitamini Eksik Olmamalı

Özellikle kış aylarında daha çok eksikliği görülen D viramini balık, somon, et, süt, yumurta gibi ürünlerden karşılarız. Ancak eksikliğinin tespit edilmesi için kan testi yapılması gerekir. Gereken durumda ise D vitamini takviyesi kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı bir bağışıklık ve bağırsak sistemi için probiyotikler çok önemlidir. Kefir, ev yapımı turşu, peynir, sirke gibi ürünleri bol bol tüketin.

9 : Bol Su İçin

Bütün mineral ve vitaminlerle birlikte bol su şart. Ne kadar düzenli beslensek te su az içilirse pek anlamı kalmaz. Her aklınıza geldiğinde su içmeye özen gösterin.

10 : Düzenli Uyku

Özellikle bu salgın zamanlarında mutlaka düzenli uykunuzu alın. Günlük 8 saatten az uyumayın. Gece saatlerinde karanlık ortamda uyumaya dikkat edin. Uyku esnasında bazı hormonlar salgılanmaktadır. Bu yüzden dikkat etmenizi öneriyorum.

Son olarak beslenmeye dikkat edin. Şekerden uzak durun, unlu gıdaları azaltın. Bol bol hareket edin. spor yapın. Evden çıkmasanız da evin içinde spor yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock