Saraçoğlu Anemi Kansızlık İçin Kür Tarifi

0
10964

Demir eksikliğine bağlı kansızlık son zamanlarda sıkça rastlanan sorunların başında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde et fiyatlarının artmasından dolayı et tüketiminin azalması kansızlığın en büyük sebeplerinden biridir. Yazımızda kansızlığın sebepleri, tedavisi ve kansızlık için saraçoğlu hocamızdan kür tarifini sizler için paylaşacağız.

REKLAM

Öncelikle kansızlığın pek çok farklı nedeni vardır. Aşırı çay veya kahve içilmesi, protein eksik gıdaların tüketilmesi, beslenme bozuklukları, demir minerali eksik gıdaların tüketilmesi gibi sebepler yer alır. Bilmeniz gereken ne önemli noktalardan biri et tüketimidir. Demir minerali açısından en zengin gıdaların başında et yer alır. Bu yüzden et tüketimini arttırmalıyız.

REKLAM
X

Bununla birlikte tavuk yumurta gibi gıdaların da tüketilmesi kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

Bazı durumlarda ise ne kadar iyi beslensekte faydasının azaldığı kısımlar olur. Örnek olarak ıspanak veya et ile birlikte yoğurt yenmesi kansızlığı arttırır. Çünkü yoğurtta bulunan kalsiyum demir mineralini emerek vücuda alınmadan dışarı atılmasına sebep olur. Aynı şekilde çayında benzer etkisi vardır. Bu yüzden kalsiyum açısından zengin gıdaları ana yemekler dışında tüketilmesinde fayda vardır.

Diğer önemli nokta ise C vitaminidir. C vitamini özellikle yeşil sebzelerde bolca bulunur. Örnek olarak et yerken alınan demir oranı %60 iken etin yanında yeşillik tüketilmesi bu oranı % 80 lere çıkarır. Bu yüzden her yemekte mutlaka yeşillik tüketmemiz gerekmektedir. C vitamini mineral ve vitaminlerin sindirilmesini ve vücuda emilmesine yardımcı olmaktadır.

Saraçoğlu Kansızlık İçin Kür:

  • 1 adet kereviz
  • 1-2 tutam ıspanak

Kerevizi ortalama 20 dakika kadar kaynatıyoruz. Sonrasında ıspanağı ekleyip 5 dakika kadar kaynatıp suyunu içmemiz gerekir. Aynı zamanda posasını da tüketebilirsiniz. Her gün 1 bardak bu karışımdan içmek anemiyi önlemeye yardımcı olur.

TAVSİYELER:

  • Her yemekte mutlaka yeşillik tüketin
  • Çayı limonlu için. Çayda bulunana kafein mineralleri emer. Limondaki C vitamini bu kötü özelliği yok eder.
  • Yemekten 2-3 saat geçtikten sonra çay veya kahve için
  • Spor yapın. Kan akışının hızlı olması metabolizmayı hızlandırır.
  • Bahsettiğimiz karşımı belli süre tükettikten sonra kan testi yapıp değerlerinizi kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz