Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

0
54010

Merhaba sevgili okurlarım. Türk olarak mutfaklarımızda eksik etmediğimiz gıdalardan bir tanesi de salçadır. Salça biber veya domatesten olarak iki çeşitten yapılmaktadır. Evde yapılan salçaların hazır alınan saçlara oranla daha kıvamlı ve rengi daha kırmızıdır. Ayrıca evde yapılan salçaların uzun süreli bozulmadan kullanılabilmektedir.

Salçayı sık sık kullandığımız ağzı sürekli açılıp kapandığı zaman oksijenle teması kaçınılmaz olmaktadır. Oksijenle temas eden her gıda kısa süreli bozulmaya neden olur. Eğer salçalarınızı dışarıdan alıyorsanız cam kavanozlarda almaya özen gösterin. Eğer cam kavanozlarda almanız mümkün değilse teneke kutularda alıyorsanız eve getirdiğinizde cam kavanozlara koyun ve büyük kavanozlarda almak yerine küçük almayı tercih edin.

Salça her gün kullanıldığı için küflenme ihtimali daha yüksek. Bu durumu tamamen ortadan kaldırmak için birkaç püf noktası vardır. Detaylarına bakalım.

Salçanın Küflenmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Dışarıdan hazır olarak salça alıyorsanız eğer eve getirince kavanoz kapağını açın ve içerisine 1 çay bardağı sıvı yağ aktarın. Yağ salça oksijen ile temas dahi etse küflenmesine engel olacaktır.

2- Tuz:

Hazır aldığınız salçayı eve getirdikten sonra kavanozdan geniş bir kab içerisine aktarın ve yarım çay bardağı tuzu ilave edin. Tuzun salçaya karışmasını sağlamak için iyice karıştırın. Tam karıştığına emin olduktan sonra tekrar temiz bir kavanoza salçayı aktarın. Hazır satılan salçalar raf süresinin uzun olabilmesi için yağ ve tuz az miktarda hatta yok denecek kadar az ilave edilmektedir.

Almış olduğunuz salçayı küçük kuplar hazırlayarak dondurucuda dondurun. Gerektiği zaman her seferinde bir kup alarak kullanın. Salçanın küflenmesini önleyen etkili yöntemlerdendir.

Sağlıklı günler dilerim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO