sakın yapmayın

0
1872

REKLAM

Buzluğa Ekmek Koyanlar Dikkat! Bu Hatayı Sakın Yapmayın. Bakın Nelere Sebep Oluyor Yiyeceklerin doğru koşullarda saklanması hem israfı engel olur hem de sağlığınızı korur. İşte dondurucuda saklanmaması gereken 10 yiyecek. Patates püresini ise 4-6 aya kadar dondurabilirsiniz.

REKLAM
X

Ekmek parçaları Ekmek bütünleri dondurulursa kendini salar ve hamur durumuna gelir Erimiş yiyecekler Erime sırasında düşük derecede ölmemiş mikroplar gelişecektir.

Eridikten sonra tekrar dondurmak, ilk dondurma işlemine göre yiyeceğin bakteri seviyesi daha çok olacaktır. Bu yüzden yumurtalarınızı buzdolabında saklamanız daha iyidir.

Konserve ürünleri Konserve yiyeceklerini dondurursanız içindeki sıvıdan kaynaklı genişleyecektir. Bu da konservenin çatlamasına ya da patlamasına sebep olacaktır.

Eridiğinde biçimini, tadını ve lezzetini kaybedecektir. Sıcak yiyecekler Yiyeceklerinizi dondurucuya koymadan önce sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak yiyeceklerinizin önce soğumasını bekledikten sonra dondurucuya koyun. Sıcak yiyecekleri koymanız, don-dur-ucunun derecesini arttıracaktır. Bu da çok çok bakterinin gelişmesine sebep olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz