Sahte ve Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

1
35451

Merhaba sevgili okurlarım. Günümüzde eşyalardan gıdalara, gıdalardan temizlik ürünlerine kadar birçok ürünün sahtesi yapılmaktadır. Yiyecek dışında olanlar kendi seçimlerimizdir. Ancak kimse yiyeceği yemeğin sahtesini yemek istemez. Bunun önüne geçilmesi çok kolay olmasa da bildiğimiz ürünlerin dışına kolay kolay çıkılmaması gerekir.

REKLAM

Artan nüfusa bağlı olarak kullandığımız alanlarda sınırlılık olmak üzere yiyeceklerin yetiştirilmesi çok kolay değildir. Bu yüzden birçok gıdada üretici benzerini yada çeşitli hileler ile ürünlerin sayısını arttırmaya çalışılmaktadır.  Hilelerden biri de evde olmazsa olmaz olan zeytinyağıdır.

REKLAM
X

Tarım ve Orman Bakanlığı her sene taklit ve tağşişlere karşı zeytinyağı için gerekli denetlemeler yapılmaktadır. Birçok yağ ve çeşidi bulunmaktadır. Bunlar için ayrı ayrı test ve denetlemeler yapılmaktadır. Ancak gözle görülür şekilde hileli ve saf zeytinyağını ayırt etmek kolay değildir. Bunun için analiz yapılması gerekir.

 

Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  • Kokusundan:

Zeytinyağı, ayçiçek ve pamuk yağı gibi kokusuz değildir. Saf zeytinyağı zeytinden yapıldığı için koklandığı zaman zeytin kokar. Ne kadar rafine edilirse edilsin zeytin kokusunu zeytinyağından tamamen arındırmak mümkün değildir.

  • Acılığından:

Saf zeytinyağı direkt yutulduğu zaman boğazda hafif bir acımtırak tat bırakır. Ancak bu yakıcılık damakta kalmalı mideye geçmemelidir.

  • Donmasından:

Hakiki zeytinyağı soğuğa konulduğu zaman dibe çöker ve donar. Üst kısımlarda sıvı olsa da alt kısımlar püre şeklinde gözükür.

Bir bardak içerisine biraz su koyup birkaç damla zeytinyağı damlatın. Eğer suyun üstünde kalıyorsa saf zeytinyağıdır. ancak suya karışıyorsa şüphelenebilirsniz.

Güvenilir bir yöntem olmasa da, kimyasal olarak bir yöntem tavsiye edeceğim.  Bir kap içerisine yarım çay bardağı zeytinyağı üzerine birkaç damla tuz ruhu damlatın. Rengi pembesi veya kırmızımsı renge dönüşürse gerçek zeytinyağıdır.

Sağlıklı günler dilerim..

 

1 Yorum

  1. Merhabalar söylediğiniz bir çok bilgi kesinlikle doğru. Ben zeytinyağında çalışan gıda mühendisiyim. Biz saf zeytinyağı üretiyoruz ve ben saf zeytinyağı yiyene kadar bugüne değin zeytinyağı yememiş olduğumu fark ettim. Zeytinyağında ki hileler gerçekten çok. Çok büyük firmalar gelip bizden yüksek asitli sabunluk yağları istiyorlar. Hiç bir markaya güvenmeyin. Size tavsiyem bahçesine ve fabrikasına güvendiğiniz bir yerden kendiniz gidip görerek almanız ve özellikle soğuk sıkım olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz