Sahte ve Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

0
40980

Merhaba sevgili okurlarım. Günümüzde eşyalardan gıdalara, gıdalardan temizlik ürünlerine kadar birçok ürünün sahtesi yapılmaktadır. Yiyecek dışında olanlar kendi seçimlerimizdir. Ancak kimse yiyeceği yemeğin sahtesini yemek istemez. Bunun önüne geçilmesi çok kolay olmasa da bildiğimiz ürünlerin dışına kolay kolay çıkılmaması gerekir.

Artan nüfusa bağlı olarak kullandığımız alanlarda sınırlılık olmak üzere yiyeceklerin yetiştirilmesi çok kolay değildir. Bu yüzden birçok gıdada üretici benzerini yada çeşitli hileler ile ürünlerin sayısını arttırmaya çalışılmaktadır.  Hilelerden biri de evde olmazsa olmaz olan zeytinyağıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı her sene taklit ve tağşişlere karşı zeytinyağı için gerekli denetlemeler yapılmaktadır. Birçok yağ ve çeşidi bulunmaktadır. Bunlar için ayrı ayrı test ve denetlemeler yapılmaktadır. Ancak gözle görülür şekilde hileli ve saf zeytinyağını ayırt etmek kolay değildir. Bunun için analiz yapılması gerekir.

Gerçek Zeytinyağı ile Hileli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  • Kokusundan:

Saf zeytinyağı direkt yutulduğu zaman boğazda hafif bir acımtırak tat bırakır. Ancak bu yakıcılık damakta kalmalı mideye geçmemelidir.

  • Donmasından:

Hakiki zeytinyağı soğuğa konulduğu zaman dibe çöker ve donar. Üst kısımlarda sıvı olsa da alt kısımlar püre şeklinde gözükür.

Bir bardak içerisine biraz su koyup birkaç damla zeytinyağı damlatın. Eğer suyun üstünde kalıyorsa saf zeytinyağıdır. ancak suya karışıyorsa şüphelenebilirsniz.

Güvenilir bir yöntem olmasa da, kimyasal olarak bir yöntem tavsiye edeceğim.  Bir kap içerisine yarım çay bardağı zeytinyağı üzerine birkaç damla tuz ruhu damlatın. Rengi pembesi veya kırmızımsı renge dönüşürse gerçek zeytinyağıdır.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO