Saçları Kurutmadan Islak Yatmanın Zararları Nelerdir?

0
105314

Acele etme, zaman kısıtlığı, uykusuzluk gibi sebeplerden dolayı gece duş aldıktan sonra saçları ıslak şekilde veya tam kurutmanın uyumanın zararlarına sizler için değineceğiz. Umarım yazımızı okuduktan sonra aynı hatayı yapmamanızı temenni ediyoruz.

REKLAM

1: Migreni Tetikler

REKLAM
X

Belli süre boyunca ıslak şekilde uyumak baş ağrısını sebep olur. İlerleyen zamanlarda ise bu durum migren olarak kronik hale gelebilir.

2: Saçların Zarar Görmesi

Islak halde saçların esnekliği daha düşüktür. Bu sebepten ötürü saçta bükülmeler veya kırılmaların etkisi daha fazla olur. Bu da saçlarınıza zarar verecektir.

3: Saç Derisi Sorunları

Egzama, sedef gibi etkenlerin saçın ıslak olarak yastığa koyulmasından kaynaklanır. Suyun olduğu ortamda bakteriler daha hızlı gelişir. Yastığımız ne kadar temiz de olsa bir miktar bakteri bulunur. Bunlar da saç derisi sorunlarına yol açabilir.

4: Yağlanma

Islak olarak uyumak saçların yağlanmasına sebep olabilir. Derininin hava akışını keser ve bu dengeyi bozar.

5: Soğuk Hastalıkları

Islak saçla uyuma halinde suyun buharlaşması ile ısı kaybı olur. Bu da siz farkında olmadan nezle,grip gibi olumsuz etkilerle sizi hasta edebilir.

6: Kepek Sorunları

Islak saçla uyumak nem kaybına sebep olur. Saçınızdaki nem su ile birlikte buharlaşır ve bu da kepek sorununu beraberinde getirebilir.

7: Saç Derisinde Sivilce

Saç derisinde kızarmalar, sivilce gibi olumsuz etkilere sebep olabilir.

Tavsiyeler:

  • Doğal olarak saçınızı kurutmadan asla yatağa girmeyin.
  • Kurutma esnasında az değil tam kurutma sağlayın. Saçlarınızın iç kısımlarının da kuruduğundan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz