Restoranlardan herkesi şaşkına çeviren açıklama: 2 doz aşılarını yaptırmayanlar giremesin…

0
312
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TURYİD yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam eden Kaya Demirer tarafından gelen açıklama sırasında; “1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi” talepleri ön plana çıktı.

REKLAM

REKLAM
X

Turizm restoran yatırımcıları ve gastronomi işletmeleri derneği olarak yer alan TURYİD yönetim kurulu başkanı Kaya Demirer çarpıcı açıklamalara yer verdi. Bir yandan da 1 Eylül tarihi itibari ile restoranlardan kafelere, gece kulüplerinden spor salonlarına, sinemalardan konser ve düğün salonları gibi birçok yerlerde olacak kişilerin 2 doz aşılarının yaptırmalarının zorunlu olmasını dile getirdi.

Yazılı açıklaması sırasında küresel çapta meydana gelen trajik sorunlar ortaya çıkarken korona virüs salgın süreçlerinde delta varyantının 4. Dalga ile etkilerini göstermek için hazırlandığını, bayramın ertesi gözlemlenmekte olan vaka sayılarında oluşan artışların hem kendilerini zor geçecek bir son bahar ile karşı karşıya bırakacak odluğunu anlattı.

Ekonominin adeta durma noktasına gelmesine neden olan çok sert karantina dönemi önlemleri ön plana çıkarken, 18 aydır yaşanan salgın döneminde bir türlü çalışamadıklarını, hala bu gün bile ruhsat saatlerine göre faaliyetlerine tam olarak devam edemediklerini dile getirdi. Salgın dönemlerinin en ağır bedellerini ekonomik ve sosyal olarak ödemek zorunda kaldıklarını dile getirirken çarpıcı ifadelere yer verdi.

Açıklaması sırasında; “Bugün salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Fakat bugün 18 aydır süren mücadelede gelinen noktada insanlık için bir umut var, çünkü aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki bireysel özgürlükler ancak toplumsal korunabilir.

Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle güvenli bir şekilde bir arada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara uyumu artırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yöntem olarak gözükmektedir. Zira iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir vaka durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz.” Sözleri ile öne çıktı.

1 Eylül itibari ile restoranlara iki doz aşılarını olanlar girebilsin…

Turizm restoran yatırımcıları ve gastronomi işletmeleri derneği olarak yer alan TURYİD yönetim kurulu başkanı Kaya Demirer hükümet kanadından gelecek olan destek ile iki yeni önerilerin yer aldığını dile getirdi. Bu noktada; “Birincisi; 1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi. İkincisi;

1 Eylül’den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş sektör çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle işverenin inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zorunlu ücretsiz izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki maddenin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos’ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık süre içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır.” Sözlerine yer verdi.

Demirer kanadından gelen açıklama sırasında dünyaya aşı ile ulaşılamadığı gibi büyük zorluklar ile yüz yüze olan toplumların da olduğunu dile getirdi. Tedarik sorunları yer almayan ülkemiz için imtina edenler için bu sefer sizler evlerde kalın da bizler emeğimiz, ekmeğimiz ve sosyal hayatımız için her şeye sahip çıkalım demek istediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz