Regl Döneminde Yapılan Yanlışlar

2
27172

Merhaba sevgili okurlarım. Gençliğe ilk adım atarken kadınlarda ve erkeklerde bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Bunlardan kadınlarda olan değişiklik her ay olan adet dönemleridir. Adet kadınlarda düzenli ise her ay olan bir durumdur. Adet sancıları bazılarında çok şiddetli olabilirken bazılarında ise ağrısız geçmektedir. Bu dönemdeki ağrıları gidermek için başvurduğumuz bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Ancak sürekli yaptığımız alışkanlık haline getirdiğimiz bu uygulamaların bazı yanlış olabilir. Doğru bildiğimiz yanlışlar ve alışkanlıkla yaptığımız yanlışlar nelerdir? detaylarına bakalım.

Regl ( Adet) Döneminde Yapılan Yanlışlar:

1- Duş Almamak:

Regl döneminde özellikle ilk 2 gün duş almanın zararlı olduğu söylenir. Hatta bu dönemde denize girmenin de zararlı olduğu söylenir. Ancak adet döneminde özellikle genital bölgenin temiz olması önemlidir. İlk günlerde yoğun bir şekilde gelen kanama için genital bölge tam temizlenemeyebilmektedir. Bu yüzden yaz dönemleri dahil kış dönemlerinde de gerekli kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Adet dönemi 26-29 gün arası gibi bir süre içerisinde adet döngüsü vardır. Ancak adet süreci ile bazı nedenlerden dolayı gecikmeler yaşanmaktadır. Bu durum seyahatler, kullanılan ilaçlar, mevsimsel değişiklikler ve stresten kaynaklı adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. 1 hafta gibi bir süre adet döneminde gecikmeler yaşanabilir.

3- Hamile kalamamak:

Yumurtlama dönemi adet döneminde 2 hafta önce ve adet döneminden sonraki 2 hafta içerisinde aktiftir. Adet döneminin bitmesine yakın cinsel ilişkiye girildiği zaman hamile kalma olasılığı vardır. Ayrıca bu dönemde cinsel ilişkiye girmek kısırlık yaptığına dair yanlış bilinen durumlar vardır. Adet kanı kirli kan olduğundan ilişkiye girilmez diye bir durum söz konusu değildir ancak dinimizce haram olduğundan ilişkiye girilmemektedir.

Nadirde olsa da hamileyken adet görmek olağan bir durumdur. Bazı kişilerde hamileliğin ilk yarısına kadar adet görmeniz normal olabilmektedir. Normal bir durum olsa da kanama gördüğünüz zaman doktorunuza danışmakta fayda var.

5: Limon Tüketmek

Limonun kan sulandırıcı etkisi vardır. Regl döneminde limon tüketmek kan akışını arttırır. Bu yüzden tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

2 YORUMLAR

  1. Hocam adet kabı kullaniminin kiside guncelde ya da ileride saglik sorunlarina yol açacak herhangi bir zarari var mıdır? Cevaplarsaniz ya da konu başladığı acarzaniz çok mutlu olurum, sevgiler,saygılar..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock