Rahimde Kist Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?

0
4948

Rahimde oluşan kistler genel olarak zararsız olsa da ilerleyen zamanlarda tümöre dönüşüp kansere kadar ilerleyebilir. Genel olarak 30 lu yaşlardan sonra başlayan bu durumlar bazı kadınlar tarafından hayatınız boyunca hissedilmeyebilir. Zararsız oldukları için etkisi olmaz ancak zararlıların etkisi gözükmektedir ve kansere kadar ilerleyebilir.

Zararsız olan bu kistlerin ilerlemesi durumunda zararlı hale gelebildikleri için erkenden önlem almayı, kist henüz oluşmadan yok yok edilmesi gerekir. Bu yüzden rahim kistine sebep olan bazı sebeplere yer vereceğiz. Dikkatli bir şekilde okuyup önlem almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Rahimde Kist Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?

1: Hormon Sorunları

Hormonal dengesizlikler rahim kistlerinin en büyük sebepleridir. Östrojen ve progestoron hormonu başta olmak üzere diğer tüm hormon bozukluğu kistlere sebep olabilmektedir. Bu hormonların aşırı yükselmesi veya düşmesi kistlere ciddi anlamda etki etmektedir. Bu yüzden yılın belli zamanlarında hormon testi yapmak doğru olacaktır. Özellikle de şüpheli durumlarda derhal test yaptırmakta fayda vardır. Bunlara ek olarak insülün hormonunun azlığı da rahim başta olmak üzere vücutta kist oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden hormon sistemi çok önemlidir, dikkat edilmesi gerekmektedir.

2:Kalıtsal Durumlar

Genetik de bu konuda önemli yer kaplamaktadır. Ailenizde bu tür sorunları yaşayan biri varsa sizde de olma ihtimali yükselmektedir. Bu yüzden ailesinde bu tür rahatsızlığı bulunan kişiler daha sık test etmesi tavsiye edilmektedir.

3: Erken Adet Durumlar

Stres, aşırı kilo alma, aşırı yağlı , tuzlu, şekerli veya unlu beslenme gibi etkenlerde kist oluşumuna sebep olur. Özellikle şeker kist hücrelerini besler ve çoğalmasına sebep olur. Bu yüzden aşırı beslenmeden uzak durmamız gereklidir.

Aynı şekilde sigara da bu hücrelerin çoğalmasına sebep olur. Sigara ve alkol tüketimini bırakmanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak bol su içmeli ve sporu hayatımızdan eksik etmemeliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.