Peş Peşe Müjdeler

0
997

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan eğitimde üst üste müjdeler verdi.

REKLAM

REKLAM
X

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi’nin Açılış Töreni’ne katıldı.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne milletin evine hoş geldiniz. Sözlerimin anında başında bu sabah Afyonkarahisar’da ortaya gelen elim trafik kazasında hayatını kaybeden öğrencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda yüz yüze eğitime geçtik.

5. haftasını geride bırakan eğitim faaliyetlerimiz başarı ile devam ediyor. Sürecin başarısı için tedbirlere uyum başta olmak üzere her konudaki gayretlerimizi biraz daha artırmamız gerekiyor.

Salgınla mücadelede bilimin ve tıbbın sunmuş olduğu araçlardan yararlanmak bizim görevimizdir. Birçok ilerlemiş ülkeden bile evvel gereken her olanağı vatandaşımıza sunduk.

Kıymetli dostlar, devlet olarak eğitim ve öğretimin kesintiye uğramamasını sağlarken yatırımlarımıza da devam ediyoruz.

Bir senede 1 milyar lira yatırım yaptık. 1000 okula 1000 kütüphane kazandırdık. Bu okullarımızın döner sermaye kapsamında üretimlerini çoğaltmak için 544 yeni atölye-laboratuvar kurduk.

Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması amacıyla hayata geçirdiğimiz AR-GE Merkezlerini çok önemli buluyoruz.

28 Şubat döneminin Türk eğitim sistemine yaptığı en büyük kötülük olan kat sayının kalkması bu okullara olan ön yargılar kalktı.

Mesleki ve Teknik eğitime daha fazla önem verilmeye başlandı. Tüm sektörlerle güçlü ve kapsamlı iş birlikleri kurulurken istihdam çevrimi de güçlenmiştir.

Meslek liselerimiz artık patent alabilecek yeniliklere imza atıyorlar. 2019-2020 eğitim öğretim yılı temasını Mesleki ve Teknik eğitimde patent ve tasarım yılı olarak belirlemiştik. Sonuçta yıl içerisinde 803 patent başvurusu yapılmıştı.

Bu sene ise 250 ürün tescili hedeflenmiştir. Meslek lisesi mezunlarının üniversite sınavlarında grafiğinin yükselmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Bir dönem evlatlarımız arasında öz-üvey ayrımı yapan politikaların izleri tamamen silinmiştir. Kısa süre önce 15 bin öğretmen atamamızı duyurmuştuk.

Öğretmenlerimiz de kapsayan 3600 ek gösterge çalışmasını tamamlayacağız. Bununla ilgili ana muhalefetin başındaki zat

“Bu sözü ben vermiştim” diyor. Sen kimsin bu bizim işimiz. Eğitim camiamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

Erdoğan’dan müjdeler
Mesleki eğitimde müjdelerimiz olacak. Kapasitenin artırılması ve genç işsizlik oranının düşürülmesi için çalışmalarımız var.

Mesleki eğitime devam eden öğrencilerin aldıkları eğitimin ücret yükünü işverenden kaldırmaktır, bu yükü devlet olarak biz üstleniyoruz.

İkinci olarak mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam öğrencilerimizin ücretlerini de güçlendiriyoruz.

Asgari ücretin yarısı kadar ücret alacaklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz