Parafin Nedir? Ne Demektir? Zararları Nelerdir?

0
5192

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda sizlere gıda sanayinde sıkça kullanılmaya başlanılan parafinden bahsedeceğim.

İlk defa 1828 yılında ilk kez bulunan parafin, renksiz ve kokusuz petrollerin asil oluşumudur. Genellikle mum çeşidi olarak kullanılan parafinin kullanılmayan alanı yok denecek kadar azdır. Özellikle gıda sanayinde gıdalarda parlak ve canlı görünüm kazandırır.Çeşitli alanlarda kullanılan parafinin kullanıldığı yerler:

Tekstilde; dayanıklı bir yapısı olan parafin hava ve su geçirmez yapısından dolayı tekstilde sıkça kullanılmaktadır. İplik sektöründe kullanıldığı zaman ipliklere kayganlık verir.

Tıpta; krem, merhem,fitil ve kabızlık gibi ilaçların üretiminde kullanılır. Isıl iletkenliği düşük olan parafin, tıpta ve eczacılık sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Gıdada; gıda maddeleri çabuk bozulan yiyecek olduklarından ömürlerini uzatmak için gıda sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

Parafinin faydaları:

  • Yıpranan cildin onarılması bakımından faydalıdır. Yaş ilerlediği zamanlarda ciltte yıpranma ve vücudun zarar görmesi durumları olabilmektedir.
  • Toksin atma özelliği bulunan parafin, el ve tırnak temizliğinde sıkça kullanılmaktadır.
  • Fizik tedavi sırasında yaşam kalitesini yükseltmek için sıklıkla tercih edilen önemli bir üründür.

Parafinin zararları:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock