Paraben Nedir? Zararları Nelerdir?

0
2275

Günlük hayatta farkında olmadan vücuda aldığımız zararlı kimyasallardan biri de parabendir. Öyle ki şampuanlar, diş macunları, nemlendirici kremler, parfümler ile birlikte bazı gıdaların raf ömrünü uzakmak için bile paraben kullanılmaktadır.

Paraben Neden Kullanılır?

Asıl amaç kullanılan ürünün raf ömrünü uzakmaktır. Buna kimyasallardan dahil olmak üzere diğer gıdalarda da özellikle küf ve bazı bakteri türlerinden korumak için paraben kullanılır. Paraben yapısı gereği oksijen ile teması kesen bir maddedir. Küf ve mayalar ise oksijene ihtiyaç duydukları için paraben kullanıldığı zaman orada üreyemezler ve bu şekilde ürün korunmuş olur.

Genel olarak diğer farklı kimyasallara göre daha ucuz olduğu için paraben sık olarak kullanılır. Ayrıca günümüzde sentetik yolla üretilen bir maddedir. Bu yüzden daha da ucuzladığı için bir çok farklı üründe rastlamak mümkündür.

Parabenin Zararları Nelerdir?

  • Özellikle küçük yaşlarda çocuklarda deri sorunları, bağışıklığa olumsuz etkileri hatta beyin sistemine kadar etki edebilmektedir.
  • Yetişkinlerde deri hastalıkları ve egzamaya sebep olduğu hakkında çalışmalar mevcut.
  • Gıdalarda tüketilmesi yine bağışıklık ve sindirim sistemine zarar verir.
  • Ayrıca sentetik üretilen maddeler toksit etki oluşturabilir.

Bir çok üründe ‘Paraben İçermez‘ ibaresi yer almaktadır. Yapılan bir çok bilimsel çalışmada zararları kanıtlanmıştır. Bu yüzden gıda veya kozmetik ürünleri satın alırken içindekiler kısmını kontrol ederek paraben içermemesine dikkat edin. Genel olarak bütün ürünlerde minimum katkı ve koruyucu madde içermesinden yanayız. Bu yüzden kendinizi kimyasallardan uzak tutabildiğiniz kadar uzak tutun. Bu kimyasallar vücutta birikerek ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.