Neden İki Kapı Var

0
404

REKLAM

Neden İki Kapı Var
Nedeni açıklandı
Türkiye’nin en çok tercih edilen marketi olan BİM’in, girişte 2 kapısı olması merak konusu oldu. BİM’e neden 2 kapıdan girildiğini sizler için derledik.BİM, kuşkusuz herkesin bildiği ve alış veriş yaptığı bir market. Ama şu sıralar bazı sorularla merak konusu olmuş durumda. BİM’e girerken neden iki kapıdan geçiyoruz sorusu sosyal medyada bu cevabını alabilmek için onlarca başlık açılmıştı.

REKLAM
X

İnsanların çoğunluğunda da farklı cevaplar verilmiş. En çok şu yorum ilgi görmüş ve kendi cevabını kendi çürütmüş. “Arkadaşlar hem bunu merak ettim hem de başımdan geçen ilginç olayı anlatayım dedim.Ben bu ilk BİM’i Erzurum’ da gördüm. Kaç sene oldu hatırlamıyorum. Erzurum’un ne kadar soğuk olduğunu anlatmaya gerek yok.

Bir çok eski evde çift pencere çift balkon kapısı vardır. O zamanlar pimapen tarzı pek yaygın değil. BİM’i de bu yüzden soğuk diye çift kapılı zannettim ama Mersin’e döndüğümde ne göreyim burada da çift kapı var.” Verilen en çok cevaplar ise şu şekilde: ‘Girmeden önce 2 defa düşün diye” ”Girerken 2 çıkarken 1 düşünün” ”İçerdeki hava ile

dışardaki karışmasın diye” Diğer ulusal marketler ve yerel marketlerin genelde çoğunluğunda girişte ve çıkışta 1 kapı bulunuyor. Hatta Türkiye’de en yaygın marketlerden biri olan A101’de de çoğunlukla 1 kapı var. BİM’in 2 kapısı olması ise büyük merak uyandırdı.

BİM’E NEDEN 2 KAPIDAN GİRİLİYOR?
Hava sirkülasyonunu engellemek içerdeki sıcaklığı sabit tutmak için. Bir de hırsızın giriş kapısından çıkışını engellemek için. Çünkü çıkışta kasa var ama girişte kimse yok.

Girişteki 2 kapıdan, dıştaki kapının anahtarı yük indiren kamyoncularda olur. Mallar genelde akşam iner ve o bölüme 1 palet mal sığar. Bizler sabah gelir o ürünleri

market içine çekeriz. BİM’in ilk ruhsat projelerinde iki kapı arası sterilizasyon mekanizması kurulacaktı. ancak BİM ucuza kapatmak için sterilizasyon işlemlerini iptal etti. Bu nedenle bundan sonra kalıp projeyi değiştirmek yerine iki kapılı giriş seçeneğinde devam etti.