Ne Zaman Rahat Nefes Alırız? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan Tarih Verdi

0
571

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tedbirlere uyulması ve aşılanmanın tamamlanması ile Ekim ayının sonlarına doğru rahat bir nefes alabileceğimizi açıkladı. Tam kapanma ile beraber rakamlar oldukça düşer ise 40 yaş vatandaşlarının aşılanması haziran sonunu bulur 20 yaş ve üzeri gençlerin aşılanması ise güz döneminde gerçekleşir.

REKLAM

Güz döneminde çok daha güzel zamanlar görebiliriz. Bunun için de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın iyi bir tarih olacağını göz önünde bulundurabiliriz. Açıklamalarında bulundu.

REKLAM
X

Necmi İlhan Covid-19 a karşı yürütülen aşılama çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu. ‘aşılama süresince belli bir rakamı tutturmuş kapanma ile beraber kurallara uyan toplumda normale daha yakın bir yaşamın sürdüğünü görüyoruz. Bu sebeple bu kanıtlar doğrultusunda bakınca vatandaşların aşı olması gerek.’ dedi.

Farklı Aşı Kaynakları Bulmak Doğru Seçim

Aşı çeşidinin artmasının doğru olduğunu belirten Prof. Dr. İlhan ‘Bazen tedarik sorunları yaşanıyor olabilir. Tedarik sorunlarının önünü kapatmanın en doğrusu aşıların birden fazla grupta yer almasıdır.

Yerli aşılarımızdan biri şu an faz 3 aşamasına kadar geldi. güz döneminde yerli aşılarımız olur ise elimizin çok daha rahat olacağını söylemek mümkün. Bu süre boyunca farklı aşı kaynakları bulmak da oldukça doğru bir seçenek.

Cumhuriyet Bayramımızı İyi Bir Tarih Olarak Görebiliriz

Prof. Dr. İlhan tam 13 aylık bir sürenin virüs ile beraber geri de bırakıldığını belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti.‘4.5 milyondan fazla kişi Covid-19 tanısı aldı. 39 bine yakın vatandaşımızı da Covid-19 nedeni ile kaybettik. Haklı olarak vatandaşta oldukça sıkıldı bu durumdan. Gerçekten oldukça zor süreçler yaşıyoruz. Kurallara uyduğumuz sürece çok daha iyi bir gelecek yaşayacağımızı söylemek oldukça mümkün.

Tam kapanma dönemi yaşıyoruz tam kapanma ile rakamlar iyi bir seviyeye gelir ise kurallara uyum devam eder ise Sağlık Bakanının da dediği gibi 40 yaş altı vatandaşların aşılanması Haziran sonuna kadar 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması ise güz dönemi gerçekleşir. Bu durum için de bir ihtimal 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz.