Milyonları Yakından Ilgilendiren

0
2304

SGK’dan büyük müjde erken emeklilik geliyor! 3600 prim ödemesi ile birlikte 49 yaşında emekli olabilirsiniz…Uzun bir süredir meclis gündeminde yer alan emeklilik için farklı görüşmeler gelmeye devam ediyor.

REKLAM

REKLAM
X

Emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam etmekte olan yurttaşlar için bu durum doğru mu değil mi diye araştırmalar devam ediyor. İşte emeklilik hakkında Kaynak: SGK’dan büyük müjde erken emeklilik geliyor! 3600 prim ödemesi ile birlikte 49 yaşında emekli olabilirsiniz…

Yıpranma payı sayesinde erkenden emekli olabileceksiniz. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi yıpranma payı oluyor. Yıpranma haklarından faydalanmak için şartlar da belirlendi. Ağır ve tehlikeli iş gruplarında yer alan yurttaşlar ne kadar çalışırlar ise o kadar çok yararlanabilecekler.Ancak fiili hizmet süreleri 5 seneden fazla olamayacak.

Tüm çalışanların hayatında en çok merak ettikleri konulardan birisi olan emeklilik zaman hesaplaması ve sorgulamasıdır. Çalışanlar ne zaman emekli olacaklarını merak ettikleri için devamlı araştırmalarına devam ediyor.Uzun bir süredir meclis gündeminde yer alan emeklilik için farklı görüşmeler gelmeye devam ediyor.

Emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam etmekte olan yurttaşlar için bu durum doğru mu değil mi diye araştırmalar devam ediyor. İşte emeklilik hakkında merak edilen tüm ayrıntıları sizler için derledik…

SGK’dan büyük müjde erken emeklilik geliyor! 3600 prim ödemesi ile birlikte 49 yaşında emekli olabilirsiniz…

Erken emekli olmak adeta bir hayal olmaktan çıkarak yeni gelen kanunlar ile bir hayli basit bir hal alacak. Bu yüzden erken emekli olmak için pek çok önemli konu ilk planda yer almakta. Ağır ve yıpratıcı olan işler içinde istihdam eden yurttaşlar için fiili hizmet süre zammı diğer adıyla de yıpranma payı ile erken emekli olma fırsatları geliyor.

Normalde 18 meslek için yıpranma payı hakları verilmekteydi. Ancak gelen durumlar karşısında artık 45 iş kolu için yıpranma payları verilecek. Günümüzde maden işçileri yıpranma payı sayesinde 43 yaşında emekli olma fırsatlarının sahibi olabilecek. Peki, kimler yıpranma payı ile erkenden emekli olabilecek?

43 yaşında erken emekli olmak mümkün mü?Uzun bir süredir emeklilikte yaşa takılan yurttaşlar için emeklilik konuları tartışılmaya devam ediyor. Son zamanlarda gelen haberler karşısında artık yıpranma payı gibi durumlar ile artık erken emekli olmak mümkün. Ağır ve yıpratıcı işlerde yer alan yurttaşlar 43 yaşında erkenden emekli olabilecekler. Vatandaşlara çalışma sürelerine ve meslek dallarıine göre yıl içinde 60, 90 ve 180 gün indirim hakları verilmekte. 

Bunun sayesinde erkenden emekli olmak artık mümkün olacak.Hangi meslek dalları yıpranma payı ile erkenden emekli olabilecek?90 gün ek prim hakları verilen yıpratıcı meslek dalları Cıva üretimi işleri, Demir ve Çelik fabrikaları, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Radyoaktif işler,Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet-Polis-Mit çalışanları, Ceza infaz kurumlarında çalışanlar, Basın ve gazetecilik işleri, TRT’de haber hizmetinde çalışanlar,TBMM yasama organı üyeleri,Cumhurbaşkanlığı yardımcıları,bakanlar.

60 ve 90 gün ek prim hakları verilen yıpratıcı meslek dalları, Kurşun ve arsenik işleri, Su altında çalışmayı gerektiren işler.60 gün ek prim hakları verilen yıpratıcı meslek dalları, Alüminyum fabrikaları, Döküm fabrikaları, Çimento fabrikaları, Cam fabrika ve atölyeleri, Kok fabrikaları, Termik santraller,İtfaiye ve yangın söndürme işleri, İhtiyat pilotları, Diştabibi, eczacı, Tabip, Hemşire, Ebe, Hasta bakıc hemşireler, Toplum sağlığı teknisyeni olarak erkenden emekli olma hakları gelecek.

Kaynak: SGK’dan büyük müjde erken emeklilik geliyor! 3600 prim ödemesi ile birlikte 49 yaşında emekli olabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz