Saracoglu Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İyi Gelen Besinler?

0
19665

Merhaba sevgili okurlarım. Mide şişkinliği küçük büyük demeden hemen hemen herkesin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Mide şişkinliği sindirim sistemin düzgün çalışmamasından kaynaklanabilmektedir.

Mide şişkinliğine;yanlış beslenme, sindirimi zor olan gıdaların tüketimi, şişkinliğe neden olabilecek gıdaların tüketilmesi gibi sebepler neden olabilmektedir. Şişkinlik hem görüntü açısından hem de vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı ciddi bir hastalıktır. Mide şişkinliğine iyi gelen besinleri ve yapmamız gerekenlerden bahsedeceğim.

Mide şişkinliğini önlemek için yapmamız gerekenler:

  • Alkol/sigara tüketmemek,
  • Gazlı içecekler tüketmemek,
  • Gece uyumadan en az 2 saat önce bir şey yiyip içmemek,
  • Midenin üçte birini boş bırakarak yemek yemek,
  • Stres ve endişelerden uzak durmak,
  • Çok baharatlı gıdalar tüketmemek,
  • Yavaş yemek yemek.

Mide şişkinliğine iyi gelen yiyecekler:

1- Salatalık:

Şişkinliğe iyi gelen gıdaların başında salatalık gelir. Mide rahatsızlıklarından cilt sorunlarına birçok rahatsızlığa iyi gelir. Bünyesinin %90 civarı sudur. Besin değeri bakımından doyurucu olmasa da, çok iyi bir idrar söktürücü olduğundan dolayı mide şişkinliğine çok iyi gelir. Toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Ananas bünyesinde %80-85 oranında su bulundurmaktadır. Bromelain yardımıyla protein üretir ve hazmı kolaylaştırır. Sindirime yardımcı olur ve mideyi dinlendirir.

3- Maydanoz:

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. C vitamini bakımından zengin olan maydanoz, sindirim sistemine oldukça katkı sağlar. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan maydanoz birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Lif ve mineral bakımından oldukça zengindir. Yemekten sonra yükselen şeker dengesini normal düzeyde tutarak mide hazımsızlığına iyi gelir. Yediğimiz gıdaların ve minerallerin emilimini sağlayarak sindirime yardımcı olur.

5- Rezene:

Sindirim sistemindeki kasları yumuşatır ve sindirime yardımcı olur. Gazın sıkışmasını önler.

6- Nane:

Hem ağızda ferah bir his bırakır hemde midenin rahatlamasına yardımcı olur. Gaz söktürücü etkisi vardır. Mide şişkinliğine /hazımsızlığa iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsaklardaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur.

7-Sarımsak:

Karaciğerdeki yağ seviyesini azaltır. Midenin hazımsızlığını gidererek hazmı kolaylaştırır.

8- Pul biber:

Sindirim sisteminin görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Hem kilo vermenize hem de hazmı kolaylaştırması açısından oldukça faydalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock