Mide Koruyucu İlaçlar Lansor Zararlı Mıdır?

2
35752

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda sizlere son zamanların sıkça tartışılan konusu olan mide haplarının kullanımından ve yan etkilerinden bahsedeceğim.

Sıkça ve bilinçsizce tüketilen hapların yararları yanı sıra zararları olabilmektedir. Tüketilirken hiç bir yan etkisi ve zararı yokmuş gibi doktorumuza danışmadan maalesef tüketilmektedir. Şimdi mide koruyucu hapların görevleri nelerdir ve hangi durumlarda tüketilmelidir ona bakalım.

Mide koruyucu hapları ne işe yarar?

Bu ilaçlar mide yanması gibi sorunlar için kullanılmaktadır. Mide yanması gibi sorunlara iyi gelmesinin sebebi ise , mide asit salgısını azaltmaktadır. Midedeki asit salgısının azalması ile boğaza gelen acımsı suyun etkisi azalmaktadır. Böylece gastrit gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Mide Koruyucu İlaçların Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Doktora danışılmadan ve uzun süre kullanımında meydana gelen yan etki ve zararlardan söz edilebilir. Doktor tavsiyesi üzerine uzun bir kullanımda yan etki ve zarara neden olabilmektedir. Bu yüzden doktorun vermiş olduğu sire boyunca kullanmak daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

1- Mide tümörü riski:

Aşırı kullanımından kaynaklı mide asit dengesinin değişiminden dolayı mide sindirim kalitesi de azalmaktadır. Bundan kaynaklı gıdalardan alınan protein eksikliği meydana gelmektedir. Bu durum ile kemik erimesi ve bazı eklem ağrıları hastalıkları tespit edilmiştir.

3- Gizli reflü riski artar:

Reflü, mide suyunun boğaz kısmına gelip boğazda yakıcı bir etki oluşturmasıdır. Mide koruyucu ilaçları mide asit miktarını düşürür ancak yine de reflü oluşumuna engel olamamaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle gece uyurken gizli reflü oluşundan kaynaklı uyku kalitesinde azalmalar olduğu tespit edilmiştir.

4- Vitamin ve mineral emiliminde azalmalar olur:

Mide asit salgısının azalması ile sindirim sistemini işlevini daha yavaş ve bazen yerine getirememektedir. Bu yüzden az sindirilen gıdalardan olan vitamin ve mineralleri sindirememektedir. B12 ve demir minerali eksikliğine özellikle neden olabilmektedir.

Önemli uyarı:

Antibiyotik ve mide ilaçlarının son yıllarda kullanımı oldukça artmıştır. Bağımlılık etkisi yaratabildiği için doktorunuzun yazdığı ve tüketmeniz gerektiği süre içerisinde kullanın.

Sağlıklı günler dilerim..

2 YORUMLAR

  1. Migde kapağım bozuk. Çalışmıyor. Sizce migde koruyucu hapi ilemi yaşasam, yoksa ameliyat ile duzelttirsemmi. Çözüm için tavsiye niz nedir.

  2. ben prof. a çıkmıştım özel de ameliyat yapmak için bayılırlar genç yaşta bile affetmezler , kardeşim özellikle dedi (sağlıkçıdır ) ameliyat olma diye. ben de hayatıma üç dört günde bir belli aralıklarla lansor 30 mg. içerek devam ediyorum.Büyük bir konfor sağlıyor bana.yediğine içtiğine biraz dikkat edersen ve mideni çok yemeyerek şişirmezsen bence sorun yok. ben öyle yapıyorum , Allah a emanet ol yardımcı olmak için yazdım ayaküstü kusurları görmeyi ver 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO