Mart Ayı Sebzeleri Nelerdir?

0
1647

Merhaba sevgili okurlarım. Yazın habercisi olan Mart ayının yaklaşmasıyla yaz sebze ve meyvelerini artık manavlarda ve pazar tezgahlarında görmeye başlayacağız. Yazın sebze ve meyvelere ulaşmak ve daha ucuza almak daha kolay olabilmektedir. Bu yüzden Mart ayının gelmesine hepimiz çok seviniyoruz. Sağlıklı sebze ve meyvelere daha rahat ulaşabildiğimiz ve sıklıkla tüketebildiğimiz için. Sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenebilmek, doğru ve orantılı biçimde vitamin ve mineralleri alabilmek için hangi ayda hangi sebze ve meyveler tüketilmeli bilmemiz gerekiyor. Aynı zamanda zamanına uygun sebzelerin tüketilmesi sebzenin büyümesi esnasında eklenen ilaç ve diğer katkıları engeller. Yani daha doğal gıda ile beslenmiş olursunuz. Şimdi isterseniz Mart ayı sebzeleri nelerdir bakalım.

Mart Ayı Sebzeleri Nelerdir?

1- Enginar:

Yaprağın enginarın kendisine kadar antioksidan deposu olan enginar, maalesef ülkemizde çok yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kalp hastalıkların sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar iyi gelmektedir. Mart ayının gelmesiyle daha fazla görebileceğimiz enginarı tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Mart ayı sebzelerinden biri de pancardır. Pancar genellikle deri hastalıklarına (egzama, sedef, saç dökülmeleri) iyi gelmektedir. Kemik, diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelen pancarını eğer kemik erimesi varsa pancar tüketmeyi ihmal etmeyin

3- Taze nane:

Havaların ısınmasıyla beraber artık yeşillikleri bahçede yetiştirebilmeye başlayacağız. Durum böyle olunca daha sağlıklı ve tamamen organik olan sebzeleri tüketmeye başlamış oluyoruz. Yaz aylarında organik beslenmek daha kolay olabilmektedir. Eğer küçük bir bahçeniz varsa veya balkonunuz büyükse sebzeleri oralarda yetiştirebilmekteyiz. Bol bol yeşillik ve sebze tüketerek kış aylarında vücudumuzu dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.

Protein bakımından zengin ancak karbonhidrat bakımından çok zengin olmayan kuşkonmaz, en çok tüketilen sebzelerdendir. Yöreye göre farklı adlarda anılan kuşkonmaz, çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kanser hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir. Folat bakımından zengin olduğundan hamile kadınların tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

5- Roka:

Yaz aylarında resterontlarda yeşillik olarak getirilen rokanın tadı biraz acımsı gibi ilk yenildiğinde gelebilmektedir. Çok güçlü bir antioksidan kaynağı olduğun vücudu hastalıklara karşı dirençli tutar. Göz rahatsızlıklarınız varsa roka tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca beyin gelişiminde önemli bir payı vardır. Alzheimer hastalığına unutkanlığa karşı birebirdir.

Yazdığımız sebzelere ek olarak; taze soğan, brokoli, karnabahar, maydanoz , ıspanak, kerevizi söylemek mümkündür. Dengeli bir şekilde tüm haftaya yayarak tüketmeye özen gösterin.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.