Mart Ayı Meyveleri Nelerdir?

0
1456

Merhaba sevgili okurlarım. Yazın habercisi Mart ayına girmeye az kalmışken kış aylarından olan meyvelerden artık tezgahlarda yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Yaz aylarında meyve çeşitliliği daha fazladır. Bu yüzden yazın daha fazla meyve tüketiriz. Havanın iyi olmasıyla yetiştiriciliği ve üretilmesi daha kolay olduğu için daha uygun fiyatlara meyve tüketebiliyoruz.

Hangi aylarda hangi meyveler olduğunu bilmek düzenli bir şekilde ve doğru mevsimde tükettiğimiz zaman vücut direncimizi daha iyi sağlarız. Mevsim dışında olan meyve tüketildiği zaman daha çok yapay gübre olabiliyor. Hep beraber Mart ayı meyvelerine bakalım.

Mart ayı meyveleri nelerdir?

1- Çilek:

2- Portakal:

Genelde kış aylarını anımsatan portakal aslında baharın habercisidir. Kışın daha çok tüketilen portakal Mart ayından itibaren yetiştiriciliği ve üretimi başlamaktadır. Çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Genellikle üst solunum enfeksiyonlarına iyi gelen portakal sindirim sistemine ve kansızlığı da çok iyi gelmektedir. 100 gr’da yaklaşık 65-85 arası kcal bulundurmaktadır. Yüksek oranda şeker içerdiğinden aşırı tüketiminden kaçınmalısınız. Aşırı tüketiminde faydasından ziyade zararı olacaktır.

3- Kivi:

4- Greyfurt:

Bol miktarda ve farklı antioksidanlar içermesi sebebiyle birçok hastalığa iyi gelmektedir. İyi geldiği hastalıkların başında karaciğere sağladığı sayda gelmektedir. Karaciğerin temizlenmesine ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cildin daha canlı olmasını sağlar. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından korur ve cildin canlı ve parlak gözükmesini sağlar.

Bunlarla birlikte elma, muz limon da mart ayı meyvesi olarak sıralanabilmektedir.

Değindiğimiz Mart ayı meyvelerini okurken ‘bunlar kış meyveleri değil mi?’ diye içinizden geçirdiğinizi duyuyor gibiyim. Ancak doğru bildiğimiz yanlışlar olabilmektedir. Meyveleri düzenli ve yeterli miktarda alındığında tabi ki vücudumuz için fayda sağlamaktadır. Ancak mevsiminde tüketildiği zaman daha fazla yararlarından faydalanmış oluruz. Meyveleri tüketirken 1 porsiyondan fazla tüketmemeye özen gösterin.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO