Mart ayı balıkları Nelerdir? Hangi Balıklar Tüketilmelidir?

0
1271

Merhaba sevgili okurlarım. Mart ayı yaklaşırken yaza yavaş yavaş gireceğimiz günler yaklaşmaktadır. Her mevsim tüketilebilen balık kış aylarındaki kadar çeşitli ve taze olamayabiliyor. Her mevsim ve her ay taze balık tüketmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

REKLAM

Balık yemenin mevsimi mi olur diye aklınızdan geçirdiğinizi duyar gibiyim. Ancak sizlerde biliyorsunuz ki mevsime ve aya göre taze balık sezonu farklılık gösteriyor. İsterseniz şimdi mart ayı balıkları nelerdir bakalım.

REKLAM
X

Mart ayı balıkları nelerdir? Mart Ayında Hangi Balıklar Tüketilmelidir?

1- Kalkan:

En ünlü ve en lezzetli balıklarından olan kalkan , Mart ayında bolca bulunur ve taze olarak bulmanız mümkün. Yelpaze şeklinde olan kalkan balığı alırken erkek olarak almayı tercih edin . Çünkü dişi olan kalkan balıklarının bazıları üreme döneminde yakalandığı için tatları değişebilmektedir. Diğer balıklara göre temizlenmesi biraz daha zahmetli olabilmektedir.

2- Kefal:

Mart ayı balıkların 2.si kefaldir. Kefal ülkemizde en fazla bulunan balık türüdür.Uzun bir balık türüdür ve eti beyaz renktedir. Oldukça lezzetli olan kefali seçerken yaparken çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kirli sularda da yaşayabilir. Özellikle kirli sularda toplandığı zaman çok kötü kokusu oluyor. Buradan balık seçimi yaparken kokusundan ayırt edebilmeniz mümkündür.

3- Levrek:

100 gramlık levrekte 24 gram protein bulunur. Böylece balıkların içerisinde en çok proteine sahip ünvanını hak eder. Sırt kısmı büyük pullu, gövde kısmı gümüş renkte ve genel olarak siyah benekleri bulunmaktadır. Yüksek protein içermesi sebebiyle kas dokularına çok iyi gelmektedir.

Bunlara ek olarak; istavrit, mezgit ve dil balığını da mart atında tüketebilirsiniz.

Haftada en az 2 gün balık yemeye özen gösterin.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz