Mahlep Nedir? Mahlepin Faydaları Nelerdir?

0
2815

Besin değeri açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan mahlep ülkemizde yurt dışından gelen bir baharattır. Genel olarak bazı hamur türevi ürünlerde kullanılmaktadır. Glisemik indeksi un dan daha düşüktür. Bu yüzden kana karışma hızı yavaş olması sebebi ile kan şekerini ani olarak yükseltmez. Hoş kokusu ile bazı koku ürünlerinde kullanılır. Yakın zamanlarda gıdalarda da kullanılmaktadır.  Şimdi bu kokusu hoş baharatın yararlarına göz atalım.

Mahlep Faydaları Nelerdir?

REKLAM

1: Şeker Hastalarına Karşı İyi Gelir

REKLAM
X

Şeker hastalığına karşı mahlep olumlu etkiler vardır. Kandaki şeker oranının dengelenmesine yardımcı olur. Ani olarak şekerin yükselmesini önler.

2: Mide ve Bağırsak Sorunlarını Çözmeye Yardımcıdır

Mide ve sindirim sorunlarına karşı iyi gelmektedir. gerek lif içeriği gerekse esansiyel yağ asitleri sayesinde bağırsaklarda hareketi kolaylaştırır. Bu sayede boşaltımı hızlandırmaktadır. Ek olarak kolon kanseri riskinin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

3: Solunum Yollarını Temizler

Özellikle soluk borusunda balgam oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Bu sayede rahat bir nefes almanıza yardımcı olur.

4: Prostata Karşı Korur

Mahlebin  idrar söktürücü etkisi vardır. Bu sayede prostata karşı doğal bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. İdrarın atılmasına yardımcı olur. Toksinlerin idrar yolu ile hızlı bir şekilde atılmasına yardımcıdır.

5: Karaciğer Yağlanmasını Önler

Karaciğerde yağ birikimini önler. Aynı zamanda toksinlerin etkili bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır.

6: Tansiyonu Dengeler

Mahlep magnezyum minerali açısından oldukça zengindir. Bu sayede kas ve sinir sistemi başta olmak üzere kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Mahlep Olası Yan Etkileri

Hamile bayanların doktora danışmadan tüketmelerini tavsiye etmiyoruz.

Son olarak mahlep ülkemizde tüketimi yeni yeni artsa da sizlerde uygun ürünlerde mahlep tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Kimyasal hoş kokulu katkıların yerine güzel kokusu ile doğal mahlep kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz