Saracoglu Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

0
10067

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda kuşburnu faydalarından ve günlük ne kadar tüketmemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Gülgiller familyasından olan kuşburnu kırmızı renkli, içinde tüylü çekirdekleri olan bir bitkidir. Çok eski çağlardan beri tüketilen ve şifa dağıtan kuşburnu günümüzde de bitki çayı olarak tüketilmekte ve şifa dağıtmaya devam etmektedir. Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu, hastalıklara karşı koruyucudur,kış aylarında grip,nezle ve soğuk algınlıklarına çok iyi gelmektedir. Bunun dışında anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-oksidan özellikleriyle cildimizden başlayarak solunum yolları(şeker,kolesterol,kanser ve böbrek ) hastalıklarına da şifa olmaktadır.

Kuşburnu çayının genel olarak faydalarına bakacak olursak;

  • Kan basıncını düzenler,
  • Romatizma rahatsızlıkları olan kişilerin romatizma ağrılarını azaltır,
  • Kanser hücrelerinin yavaşlaması sağlar,
  • Sindirim sistemine yardımcı olur, idrarı dışarı atmanızı sağlar,
  • Kötü kolesterolü düşürür. Kuşburnu çayı, mide hastalıkları hastalıklarını rahatlatma ve yatıştırma gibi faydası vardır. Bu sayede mide spazmı, ülser gibi hastalıklara karşı oldukça etkilidir.
  • Kış ayı hastalıklarına(grip,nezle,soğuk algınlığı) iyi gelir. C vitamini bakımından diğer bitki çaylarına göre daha zengindir.
  • Kuşburnu çayının cilt üzerine de birçok faydası bulunmaktadır.Cilde parlaklık vererek daha canlı gözükmesini sağlar. Doğal bir antioksidan olan kuşburnu, vücudun direncini arttırmaktadır, hastalıklara karşı korumaktadır. Çeşitli şekillerde tüketilse de çoğunlukla çay şeklinde tüketilir. Gamalinoleik asit(GDA) bakımından zengindir. Bu yağ cildin parlak olmasını sağlar ayrıca güneş yanıklarına karşı da iyi gelmektedir. İçeriğinde%12-20 oranında yağ bulunduran kuşburnu egzama, cilt çatlakları, yara ve yanıklar üzerinde oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
  • Zayıflama üzerine etkisi vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.