Kurban Bayramı’nda yasak yada kısıtlama var mı?

0
593

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı tatilinde koronavirüs önlemleri kapsamında farklı bir kısıtlamanın düşünülmediğini söyledi. İlhan, “Şu anda tatillerde kısıtlama getirilmesi beklenmiyor. Ortamın temiz havası, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ve hızlı ilerleme ile herhangi bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum.”

REKLAM

Dr. Prof., Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi. İlhan, DHA’ya Kurban Bayramı sırasında gündeme kısıtlama getirilip getirilmediğini değerlendirdi. Profesör Dr. İlhan, şu anda Kurban Bayramı’nda herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi. İlhan, “Herhangi bir kısıtlama olacağını düşünmüyorum çünkü ortam temiz hava ile havalandırılıyor, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılıyor ve aşı yakında çoğu kişiye yapılmış olacak.

REKLAM
X

Aşının yaygınlaşmasıyla birlikte bayramdan sonra vaka sayısı azalabilir. Belki “vaka düşmedi” sayılabilir ama aşının son zamanlarda 5-6000 aralığına gelmesinde çok etkili olduğunu düşünüyorum. Üçüncü doz aşılama ile hastaların 3 ay sonra aşılanması ile vaka sayısının azalabileceğine inanıyorum özellikle genç gruplar aşılara çok ilgi gösteriyor. Bayramdan sonra kurallara uyup aşı yaptırırsanız vaka sayısı düşebilir. Şu anda tatillerde herhangi bir kısıtlama yoktur. “Elbette, hepimiz kurallara uymalıyız” dedi.

“Mağdurları satın alırken ve dikerken kalabalık oluşturmamalı”

Profesör Dr. İlhan ayrıca Kurban Bayramı ile ilgili bir uyarıda bulunarak, “Geçen yıl birçok vatandaşımız memleketlerine döndü ve tatil köylerinde vakit geçirdi. Kurban Bayramı’nda ziyaret ettiğimizde açık alanlarda oturmaya ve çevreyi güzelleştirmeye özen göstermeliyiz. Kalabalık alanları temiz hava ile havalandırın.

Kurban kesimi yapılan yerlerde kalabalık oluşturmamaya özen gösterirsek ve bu kalabalık yerlerde maske takarsak bu bayramı daha az vaka ile geçirebileceğimize inanıyorum. Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini, çocuklarımız da okullarını çok özlüyor. Hadi bir tatil yapalım ve bu bayramı sağlıklı bir şekilde geçirelim. Güz döneminde Türkiye’de yaşamak istiyorsak, her şey eskilere çok yakın, çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın mağaza açmasını, üniversiteli öğrencilerimizin üniversiteye gitmesini istiyorsak, hızlıca sürece uyum sağlayalım” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz