Kurban Bayramı Yasakları Belli Oldu

0
18083

Kurban kesim ve satış yerlerinde kullanılacak. En az 2 metre olan kurallara uyulacak. Ayrıca satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde antiseptik bulundurulacak. Hayvan satış fuarı 8 metrekarelik satış noktasında olacak şekilde tasarlanacak. Hayvan satış yeri maskesi takılacak. Müşteri ve satıcılar satış birimindeki konumlar. Müşteri ve satıcısından el alışverişi (tokalaşma) olmaz.

REKLAM

Hayvan satış alanı içerisinde sistem içinde el yıkamak için lavabolar oluşturulacak. Yasaklara uymayanlara 2 bin 399 lira ceza kesilecek. Bunun için Kurbanlık ziyaretleri, İstanbul’da bayramdan 15 gün, 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu sefer kurbanlık hayvan girişine yapılacak. İşte Kurban Bayramı’nda yasaklarla tüm olacaklar… Kurban Bayramı öncesi oğlun yasaklanmasından. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin uygulanmamasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak teslim edilerek girdi.

REKLAM
X

Buna göre, illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında, müftülük, il veya ilçe sağlık müdürlüğü, il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonuacak. Şehirlerde görülecek çok sayıda ve kapasitede, kurban ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri. Kesim yerleri, genel sağlıkna uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su toplamayan, yeteri derecede ısıtma ve havalandırması mevcut mekanlardan seçilecek. Ayrıca sosyal sigorta kapsamında hazırlanacak.

Halk eğitim kursu 20 kursu “k/urbanlık bölümü” düzenlenecek. Ke/sim yerlerinde, kasaplık belgesi veya bölüm elemanı kurslarından alınma kurstan hazırlanma ve eğitim belgesi olanlar görevlendirilecek. Ke/sim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması zamanının ve okulunun, yeni tip koronavirüs (K/ovid-19) bulaşma en aza indirmek için uygulanacaktır. Ke/sim yapılmaması ilk önce yoğunlaştırmak için için malzeme alınacak. Ku/rban satış yerleri, İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu sevkiyattan öncelik hayvan girişine izin verilmeyecek.

K/e/sim yapılmaması ilk önce yoğunlaştırmak için için malzeme alınacak. Ku/rban satış yerleri, İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu sevkiyattan öncelik hayvan girişine izin verilmeyecek. K/e/sim yapılmaması ilk önce yoğunlaştırmak için için malzeme alınacak. Ku/rban satış yerleri, İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu sevkiyattan öncelik hayvan girişine izin verilmeyecek.

İstanbul’a ku/rbanlık hayvan girişleri 5 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Ku/rban yer aldığın anlatıldığına göre, denetimlerde uygun kullanım için uygun olduklarına inanılırken kullanılmayacak şekilde anlatılacak (X) tarafından işaretlenerek işaretlenecek şekilde tasarlanacak. . . . . . . .

Ko/vid-19 ö/ldürülecek ve ke/sim yerlerinde kullanım ve burnu kapatacak şekilde kullanılacak, en az 2 metre ölçülecek şekilde kullanılacak, satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde ve belirli bölgelerdeki kullanımlarda el antiseptiği kullanımlarında giyilecek. , insan kalabalığını tamamlaması için hayvan ve insanlar giriş-çıkışına uygun olan işleri oluşturulacak. Hayvanların bulunduğu yerler içinde uygun yönlendirmeler yapılacak. Hayvan satış fuarı 8 metrekarelik satış noktasında olacak şekilde tasarlanacak. Satış ve ke/sim yerlerinin girişinde HES kodu sorgulaması yapılacak. Sorgulama herhangi bir bir risk alamaz (Ko/vid-19 ile temaslı olmayan kişilerle girişine izin verilmez.

Satış ve kesim yerlerinin girişlerinde ateşi, ateşi 38 derecelere üzerinde eğitimlere maske, izin verilmemesi ve sağlık girişalarına ulaşılacak. Hayvan satış yeri maskesi takılacak. Müşteri ve satıcılar satış birimindeki konumlar. Müşteri ve satıcısından el alışverişi (tokalaşma) olmaz. Hayvan satış alanı içerisinde sistem içinde el yıkamak için lavabolar oluşturulacak.

Ku/rbanlık hayvan sevkleri ile ilgili bölümler İller’den sevk edileceklik hayvanlar için sağlık muayeneden alınmadan önce usulüne uygun terbiye edilmeyen, silintili ve okunaksız pasaportlar ve nakil belgesi konu konulmayacak. Küpelenerek yetiştirilmemiş, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları veya nakil malzemeleri büyükbaş ve küçükbaşlara sevklerine izin verilmeyecek. Kurbanlık olarak sevkedilmek üzere hayvancılık için klinik raporu düzenden önce kulaklık perakende satış TURKVET’ten kontrol edilecek. Sağlıktan kurban olması uygun olmayan insanlara sevklerine izin verilmeyecek. Kurbanlık hayvan nakillerinde, hayvan bakımına uyulacak.

Özel mülk veya cankurtaranlar fe/da edilecek şeyler, yapılacak şeyler donatlık ke/simleri yapılacak şeyler. Ke/sim yerleri, resmi belediye veteriner hekimleri, belediye ve zabıta ile din eğitiminde etkin olarak kontrol edilecek. Tebliğde kullanımdan kaldırılmış özel veya kullanım amaçlı kullanımlarda bulunuldu: “kapatılmış yerlerinden beton, beton kaplama ve benzer şekilde yapılır, kanın dağlamadan kaldırılabilir, topraklanır işlenebilir, küçük ölçekli kurbandan, kullanılmayacak olan işlenebilir ve kullanım amaçlı olacaktır. plastik to/rbalara, yüksek yoğunluklu polietilen siyah to/rbalara 2/3 amaçlı torba kullanılır, Yönlendirilip teslim edilecekler. Kesim mahalli kan izi bitmiş bir durumda kalmış, bitecek ve bitecek. Kurban derilerinin indirgenmesiyle ilgili olarak kan sızmalarına ve çevreyi ısıtmak için tedbir alınmasına yöneliktir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz