Kulak Temizleme Çubuğunun Riski ve Zararları Nelerdir?

0
21412

Kulak temizleme çubuğu günlük hayatta ne kadar pratik olsa da zararları pek bilinmemektedir. Sağlık açısından ciddi olumsuz etkilere sebep olacak riskleri vardır.

REKLAM

Kulak kiri olarak bilinen aslında bu sarımsı kısım kulağı korumakla görevlidir. Kulağa direk olarak girecek olan zararlı mikro organizmalar dahil toz, havadaki küçük kirler gibi bir çok zararlı maddeyi burada yapıştırır. Kulağın içini kaplayan bu madde nemli yapısı ile tozu, kiri kulak zarına gelmeden yakalar.

REKLAM
X

Görüntü açısından sorun olsa da dikkat etmeniz gereken nokta kulak çubuğunu fazla derine sokmadan dış kısmını alarak temizleme yapmak yeterli olacaktır. Şimdi kulak temizleme çubuğu kullanmanın risk ve zararlarına göz atalım:

1: Kulak Kirinin Görevi Vardır

Yukarıda belirttiğimiz gibi kulak kiri olarak bilinen madde kulağı korumakla görevlidir. Bu yüzden etkin bir temizlik amacımız değildir. Genel olarak sadece görünün kısmını almanız yeterli olacaktır. Bu durumda ise kulak temizleme çubuğuna gerek yoktur. Kulağın görünün dış kısmını peçete veya pamukla silmek yeterli olacaktır.

2: Kulak Çubuğu Kulak Kirini Temizlemez, Saklar!

Kulak temizleme çubuğu temizleme esnasında kiri dışarı çıkarmaktan ziyade büyük bir bölümünü daha iç kısımlara doğru iter. Bu hem duymanıza olumsuz etkisi olur hem de uzun süre burada bulunan yapı olumsuz etkilere sebep olur.

3: Kulak Zarına Olası Zararları

Temizleme esnasında kulak zarına değme riski çok ciddi olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu da kullanmamanız için bir sebep olarak gösterilebilir.

Neler Yapılmalıdır?

  • Peçete veya pamuk ile dış kısmını silmeniz yeterli olacaktır.
  • Kulak spreyi kullanabilirsiniz.
  • Kulaklık kullanımından kaçının, bu kirliliği ciddi oranda arttırmaktadır.
  • Başkasının kulaklığını asla kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz