Kulak çınlaması yapısal bozuklukların ve işitme kayıplarının yanı sıra vücuttaki birçok bozukluğun belirtisi de olabiliyor.

Stresten sigaraya, aşırı kafein alımından vitamin eksikliğine kadar birçok etken kulak çınlamasına yol açabiliyor. Kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlamasının tedavisi var mı? Kulak çınlaması nasıl geçer?

Kulak çınlaması nedir?

Kulak çınlaması tıptaki adıyla “tinnitus” kişinin dış seslerden çok kendi kafa içinden veya beyninden gelen sesleri daha belirgin olarak duymasıdır.

Uğultu, cızırtı veya su gürültüsüne benzer sesleri duyma şeklinde tarif edilir. Kulak çınlaması subjektif ve objektif olarak ikiye ayrılır. Subjektif kulak çınlamasında çınlamayı sadece hasta duyar. Sık görülen tür subjektif kulak çınlamasıdır.

Objektif kulak çınlamasında ise hastanın kendi kulak çınlamasını başkaları da dışardan duyabilir. Objektif kulak çınlamasında daha çok kulaktaki vasküler yani damarsal sorunlar üzerinde yoğunlaşılır.

Orta kulak ya da iç kulağa yakınlığı olan damar yapılar üzerindeki kemik yapının ince olması veya bazı yerlerde kemik yapısının olmaması durumunda ya da kulakta vasküler yapıdaki tümöral yapıların varlığı durumunda objektif tinnitus görülebilir.

Bu tür durumlarda hasta yoğun şekilde özellikle kalp atışı şeklinde kulak çınlaması hissedebilir. Bu dışarıdan muayene sırasında steteskopla da duyulabilen bir durumdur.

Kulak çınlaması deyince akla tansiyon, stres, depresyon, kaygı, uykusuzluk, yorgunluk gibi bir sürü neden gelir. Vücuttaki herhangi bir bozukluk kendini kulak çınlaması olarak gösterebilir. Kulak çınlaması mutlaka önlem alınması gereken önemli bir belirtilir.

Kulak çınlamasının nedenleri

Kulakta kir, işitme kaybı ve enfeksiyon olması

Otoskleroz denilen orta ve iç kulak kireçlemesi

İç kulak ve orta kulaktaki tümöral yapılar

Kulaktaki damarsal yapı anormallikleri

Baş dönmesi ile daha çok kendini gösteren meniere hastalığı

Kulak ve beyin arasındaki işitme iletim yollarında meydana gelen tümöral yapılar veya bozukluklar

Boyundaki kas hastalıkları veya boyun fıtıklar

Beyinde meydana gelen kanama, kırık, tümör ve benzeri oluşumlar

Burun tıkanıklıklarına bağlı östaki tüpünün tam çalışmaması ve buna bağlı kulak basıncının bozulmasına bağlı oluşan çınlamalar

Çene eklemindeki sorunlar, diş sıkma ve gıcırdatma sonrası oluşan çınlamalarMetabolik sorunlar; hipotrioidi, hipertroidi, hiperglisemi, hiperlipidemi

B12, B1 vitamini ve çinko eksikliği

Böbrek fonksiyon bozuklukları

Vücutta sodyum, potasyum değerlerinin ve elektrolit dengelerinin değişmesi

Damarlarda yağlanma ve daralmaya neden olan kolesterol yükselmesi

Kalple ilgili birtakım sıkıntılar (kalp büyümesi, ritim bozuklukları, kalp yetmezliği ve kalp kapak bozuklukları gibi hastalıklar) kulak çınlamasına neden olabilir.

Hamilelik de kulak çınlaması yapar

Hamilelik de yine kulak çınlamasına neden olabilir.. Bu yüzden çınlama sadece kulak, burun, boğaz hastalıkları ile sınırlı kalmaz ve devreye birçok bölüm girebilir.

Ancak ilk aşamada KBB uzmanı kulakla ilgili bir sıkıntı olup olmadığını araştırmalı ve varsa ona yönelik tedavi protokolünü uygulamalıdır.

Nikotin ve kafein tetikliyor

Yüksek gürültüye maruz kalmak çınlamayla birlikte işitme kayıplarına da yol açar. Özellikle gençlerin kulaklıkla yüksek sesle müzik dinleme alışkanlıklarından uzak durmaları gerekir. Ciddi şekilde çınlamayla birlikte geri dönülmez işitme kayıplarına neden olur.

Bunlarla birlikte kafein, nikotin ve alkol çınlamayı artıran unsurlardır. Sigara özellikle çınlamayı tetikler. Bazen vitamin eksiklikleri de çınlamaya neden olur. Özellikle B12 vitamini sinir gelişimi ya da sinirin kendi hasarını onarımı için çok önemlidir.

Tiamin denilen B1 vitamini eksikliği de yine çınlamaları tetikler. Çinko, selenyum, potasyum, kalsiyum sinirler arası iletimi etkileyen önemli elektrolitlerdendir. Bunların eksikliği de yine kulak çınlamalarına neden olabilir.

Kaynağın belirlenmesi önemli

Kişi çınlama şikayetiyle bir KBB uzmanına başvurduğunda ilk olarak kulağında tıkanıklık yapan bir kir varsa temizlenerek kulak muayenesi yapılır ve kulak zarı değerlendirilir.

Eğer kulak muayenesi normal ise mutlaka bir işitme testi yapılır. İşitme testinde hastalara düşük ve yüksek frekanslarda sesler verilir. Genel olarak birçok hastada işitme aralığı normal seyreder.

Yüksek frekanslarda görülen kayıplar, iç kulaklardaki kokleada yer alan dış tüylü hücrelerin bir şekilde hasar görmesiyle oluşur. Bu da hem yüksek frekanslarda işitme kaybı hem de çınlamayla kendini belli edebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock