KOSGEB 3 yıl boyunca geri ödemesiz 75 bin TL destekleri kimler için verilecek?

0
560

Esnaflar için KOSGEB aracılığı ile verilecek 5 milyar bütçeli bir şekilde yeni destek paketine başvuru süreçlerine geçildi. Destek paketlerinde 130 bin işletme tarafından faydalanabilecek olduğuna dair son durumlar ön görülmeye başladı.

REKLAM

KOSGEB tarafından 5 milyar TL değerinde yapılacak olan destek paketi için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmasına dair paket ile ilgili detaylar açıklanmaya başladı. KOSGEB yeni tip korona virüs salgını durumlarından dolayı zarar gören imalat sektöründe meydana gelen işletmelerde 2017 ve ardından kurulan teknoloji tabanlı olarak start – up işlemleri için destek programları için başvuru süreçleri başladı.

REKLAM
X

KOSGEB başkanından çarpıcı açıklamalar geldi…

KOSGEB başkanı tarafından gelen açıklama kısmında; “Paketimizin kapsamı geçen hafta Cumhurbaşkanımızın açıkladığı, hafta sonu da Bakanımızın özellikle vurguladığı üzere imalatçı KOBİ ve start-up’ları kapsıyor. İmalatçı KOBİ derken hizmet ve perakende sektörü, biz KOSGEB olarak bunu dışında tutuyoruz.

Ağırlıklı olarak imalat yapıyorsa KOBİ’miz pandemiden zarar gördüyse bu krediden faydalanacak. Bizim şu anda hedeflediğimiz 130 bin KOBİ’miz var. Burada hizmet sektörü ve perakende sektörü KOSGEB desteğinin dışında” sözlerine yer verildi.

Her şey internet üzerinden olacak…

Tüm işlemlerin internet üzerinden olacağını dile getirirken; “Mikro’dan kastımız şu 10 kişiye kadar çalışanı mikro olarak kabul ediyoruz. 50 kişiye kadar çalışanı küçük işletme olarak kabul ediyoruz. Mikroda 30 bin liraya, küçük işletmede 75 bin liraya kadar desteğimiz olacak. Bunlara internet sitesinden başvurabilecekler.

KOBİ’lerimizin müdürlüklerimize gelmesine gerek yok. Tüm işlemler internet üzerinden halledilecek. E-devlet üzerinden sistem açık ama KOSGEB.gov.tr’den devam edebilirler. Her aşamada detaylı bilgilendirmeler var. Biz vatandaşımızdan taahhüt istiyoruz. Krediyi işletme giderlerimiz için kullanmalarını istiyoruz. İşletme giderleri için bir taahhütnamemiz var. Hemen hemen tüm işlemleri KOSGEB’e alışık Kolay şekilde 6-7 dakikada halledebilirler” sözlerine yer verildi.

Ödemeler 3 yıl sonra olacak…

Geri ödemeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunurken; “Bu süre zarfında faiz ödemesi olmayacak. 3 yıl sonra ödemeler yapılacak. Bakan Mustafa Varank’ın da belirttiği üzere haziran ortasından itibaren destekler KOBİ’lere verilecek. İşletmeleri ayağa kaldırmak için, personel desteği için, hammadde için vereceğiz. Tabii gelir kaybını belirtmek gerekiyor. Vatandaşımızın pandemiden zarar gördüğünü gelir kaybından ölçebiliyoruz. Gelir kaybını test edince istihdamda düşüşü var mı onu tespit ediyoruz” sözleri dikkatleri çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz