Koronavirüsten Dolayı Asgari Ücretliye Maaş Desteği

0
17344

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs paniğinin bir başka etkisi de ekonomi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşten çıkarmalar, kapanan bir çok işletme gibi etkilerden dolayı bir çok kişi bu kötü durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu konu üzerinde çalışmalar bulunmaktadır.

Diğer ülkelere göre destekler yetersiz olsa da arttırılması gerektiğini savunuyoruz. Bu yazımızda işletmesi kapanan şirketler ve işten çıkarılan kişiler için 3 aylık bir destek paketi yapıldı. Bu konu hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Kısa çalışma ödeneği olarak adlandırılan bu ödenekte işinden çıkarılanlara uygulanmaktadır. Tabi ki belli şartları mevcut. Buna göre 600 günlük olan prim gününün uzatılması gündemde. Ek olarak % 60 lık bir istihdam olması bekleniyor.

Ödenek Alabilecek Çalışma Alanları

Kafe, yemek işletmeleri, ulaşım hizmetleri, tiyatro sinema gibi yerler için de 3 aylık süre içinde maaşların % 60 ı devlet tarafından ödenecektir.

Son 3 yıl içinde 600 gün prim şartı mevcuttu. Bakanlık bu gün sınırının düşürülerek daha çok kişinin faydalanmasını sağlanacağını belirtti.

Ne Kadar Ödeme Alınacak

Örnek olarak asgari ücretle çalışan bir kişi ortalama 1700 lira civarında ödeme alacaktır. Ödemeler PTT aracılığı ile her ayın 5 inde ödeneceği belirlendi.

Aynı zamanda bakanlık 2 aylık telafi süresinin 4 aya kadar çıkarılması gündemde yer almaktadır.

Bunlarla birlikte dar gelirliye 1000 lira kadar destek olunacak. Nisan ayında bu yardımların başlanacağı söylendi.

Başvuruların işkurun resmi sitesinden başvuru ve sonuçlarının alınacağı duyuruldu. Geriye kalan ayrıntılar için 4447587 nolu hattan merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here