Koronavirüs İle Grip Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
17468

Koronavirüs vakası hala ülkemizde maalesef artarak devam ediyor. Bu toplumun bütün kesimini etkiliyor ki psikolojik olarak da olumsuz etkilediğini görüyoruz. Ufak bir hastalıkta dahi tedirgin olmakla birlşkte coronavirüsten şüphe ediliyor. Yazımızda grip , soğuk algınlığı ile koronavirüs arasındaki bazı genel farkları ortaya koyacağız. Bu şekilde az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Unutmayın yine de en doğru kararı doktora gidip test yapılması daha uygun olacaktır.

1: Koronavirüsün en belirgin özelliği ateşin çıkmasıdır. Genel olarak gripte ateş gözlenmez. İki hastalığın da başlangıç aşaması birbirine çok benzer. İlerleyen zamanlara doğru farklar daha belirgin hale gelir. Doğal olarak koronavirüs durumunda belirtiler daha ciddi hale gelmektedir. Basit bir grip ise kısa sürede geçer.

2: Genel olarka burun akıntısı, öksürük gibi başlangıç belirtilerinde normal şekilde dikkat etmek gerekir. Acil olarak hastaneye gidilmesine gerek yoktur. Ancak olası bir koronavirüs şüphelisi ile temas durumunda hızlı şekilde hastaneye gitmekte fayda vardır.

3: Koronavirüs dahi ilk etapta kesin sonuç göstermez. Yani bulaştıktan sonra 2-3 gün içinde yapılan testlerde negatif sonuç gözlenebilir. Bu yüzden ilk etapta yapılan testler kesin sonuç vermeyebilir.

5: Hastalığın ilk evresinde dikkat edilmesi gereken önemli konu ise daha önceki hastalıklardır. Örnek olarak astım, bronşit.. gibi bazı akciğer problemleriniz varsa koronadan şüphe edilebilir. Hasta insanlarda koronavirüs daha sık görülmektedir.

6: Yine doğal olarak yaş arttıkça hastalığa yakalanma riski de artmaktadır. İlerleyen yaşlarda kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor.

Özet olarak hastaların, yaşlılarımızın daha dikkatli olması gerekiyor. Ateş varsa zaman geçirmeden hastaneye gidilmelidir. Koronada burun akıntısı sık görülmez.

Bu yüzden moral bozmaya koronaya yakalanmadım gibi takıntılara gerek yok. Genel temizliğe dikkat edip evde kaldıktan sonra koronanın bulaşma ihtimali de düşüktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO