Kolestrol Düşüren Ev Yapımı İçecek

0
275

Kolesterolün atardamarlarda nasıl birikebileceğini ve kalbinize gereğinden çok zorladığını duymuş olabilirsiniz. Yüksek kolesterol düzeyleri arter duvarlarında plak birikmesine, atardamarların daralmasına ve ateroskleroz (damar sertliği) denen bir duruma neden olabilir. Bu durum vücuttaki kan akışını engeller ve kalp hastalığı ve felç riskini arttırır. Çoğu insan yüksek kolesterolü düşürmek için kan inceltici ilaçlara bel bağlar. Ancak kolesterol, beslenme düzeninize ekleyip çıkaracağınız bazı yiyeceklerle de kolayca kontrol altında tutulabilir. Özellikle “abur cubur” olarak isimlendirilen yiyecekler ve şekerin aşırı tüketilmesi, kalp-damar sağlığınıza zarar verebilir.

Kolesterol Nedir?
İki en temel kolesterol türü vardır:

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL): Kötü kolesterol olarak bilinir. Kolesterol partiküllerini vücudun her yerine taşır ve atardamarların duvarlarında birikerek sertleşmelerine ve daralmalarına neden olur.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL): İyi kolesterol olarak bilinir. Fazla kolesterolü alır ve safra yolu ile atılmak üzere karaciğere taşır.

Damarları Temizleyerek LDL Kolesterolü Düşüren Mucize İçecek
Bu içecek, sağlıklı bir hayat tarzına geçiş yaparken kötü kolesterolü düşürmek ve atardamarlarınızı temizlemeye yardımcı olabilecek besin maddelerini içerir.

Malzemeler:
4 litre içme suyu
8 limon
8 diş sarımsak
4-5 cm zencefil
Bal (tatlandırmak için isteğe bağlı)
Hazırlanışı:
Limonların kabuklarını bir rende ile inceltin (soymayın) ve dilimleyin.

Zencefil rendeleyin, sarımsakları soyun.

Su hariç tüm malzemeleri bir karıştırıcıya yerleştirin ve pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.

Su ve elde edilen karışımı orta boy bir tencereye koyarak orta ateşe yerleştirin.

Kaynamaya başlayınca tencereyi ocaktan alın.

Sıvıyı soğumaya bırakın ve daha sonra süzün.

İçeceği cam kavanozlara ya da şişelere aktarın ve buzdolabında saklayın.

Her gün yemeklerden iki saat önce aç karnına bir bardak için. Haftada 3 kez egzersiz yaparken içeceği tüketin.

Zencefil, aterom (atardamalarların duvarlarında oluşan anormal enflamatuvar akyuvar birikmesi) riskini %50’ye kadar azaltır.

Sarımsak, kalp hastalığı ve felç riski faktörleri arasında yer alan damar sertliği dahil olmak üzere kalp hastalığının önlenmesine yardım edebilir.

Limon, yürüyüş ile beraber günlük olarak tüketildiğinde kan basıncını düşürür ve hemde kırmızı kan hücresi sayısını da arttırır. Ayrıca, aşırı kolesterolü vücuttan atmakla görevli olan karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock