Kırmızı Et Yemek Kolesterolü Yükseltir Mi?

0
2426

Merhaba sevgili okurlarım. Et hepimizin bildiği gibi protein ve besin maddeleri bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Sadece protein bakımından değil, B vitamini ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Bu kadar yüksek protein ve mineral içeriğine sahip olan et, akıllara ‘ette kolesterol var mı?’ , ‘et kolesterol seviyesini yükseltir mi?’ sorularını getiriyor. Bu yazımda bunlara açıklık getirmeye çalışacağım.

Yazımın içeriğine geçmeden önce kolesterol nedir ona bakalım. Kolesterol, aslında bir yağ çeşididir. İnsan vücudu belli bir seviyeye kadar kolesterole ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kolesterolü beyin kullanmaktadır. İyi ve kötü huylu olmak üzere 2 çeşit kolesterol vardır. Vücut ve sağlığımız için önemli olan kötü kolesterolün düşürülüp iyi kolesterolün yüksek olmasıdır. Yanlış beslenmeden kaynaklı çevremizden duyduğumuz kadarıyla kolesterolü kötü olarak bildik. Aslında yanlış beslenmeden dolayı kolesterol seviyesi yüksek çıktığından dolayı et yağı ve diğer yağlardan uzak durduk. Kolesterolü tetikleyen margarin yağı başta olmak üzere palm yağı ve kızartma yağlarından uzak durmalıyız.

Ette ve et yağında durum nedir? Kolesterol ile ilişkisi var mıdır?

Et belli oranda et yağı ve kolesterol içermektedir. Bizim için önemli olan sağlık sorunu içerip içermediğidir. Et herhangi bir sağlık probleminiz yoksa eti yağıyla beraber tüketmelisiniz. Bu şekilde tüketilen etten alınan yağın kolesterole kötü bir etkisi bulunmaz. Ancak kilonuz varsa ve kalp-damar ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız, doktorunuza danışıp gerekli testler yapıldıktan sonra yağı etle ile tüketmelisiniz. Eti haftada 3 kez ve yağı ile beraber tüketmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle tekrardan belirtmekte fayda var. Sağlık sorunları yaşıyorsanız doktorunuza danışıp onay almadan yağını tüketmemelisiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.