Kemik Erimesini Önlemek İçin Bu Maddelere Dikkat

0
10375

Merhaba sevgili okurlarım. Kemik sağlığı küçük yaşlardan yaş ilerleyene kadar üzerinde sıklıkla durulan sağlık konularındandır. Günlük yaşantımızda doğru bilip yanlış yaptıklarımız yada hiç farkına varmadan yaptığımız hatalar kemik sağlığımızı riske atmaktadır. Kemik sağlığına zarar veren yanlış davranışların başında, yanlış hareket, hareketsiz bir yaşam ve yanlış beslenme gibi birçok durum kemik sağlığı ile doğrudan ilgildir. Kemik sağlığı ile ilgili rahatsızlıklar en çok kadınlarda ve küçük yaştaki çocuklarda daha sık karşılaşılabilen durumdur. Erkeklerde bu durum kadın ve çocuklara göre daha azdır. Ancak ciddi bir fark yoktur. Kemik sağlığı ve kemik hastalıklarından bahsederken en yaygın ve sıklıkla karşılaşılan durum kemik erimesidir. Osteoporoz halk arasında kemik erimesi olarak bilinen kemik rahatsızlığı doğrudan yanlış beslenme ile ilgilidir.

Osteoporoz kadınlarda menopozdan sonra daha hızlı bir artış olmaktadır, çocuklarda ise yetişkinlik çağında hızlı artış olmaktadır. Vücudun normal dengesini bozduğu için günlük hayattaki yaşamınızı da olumsuz etkilemektedir. Kemik sağlığını riske atan durumlar nelerdir?detaylarına bakalım.

Kemik Sağlığını Riske Atan Hatalar:            

  1. Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar kalsiyum almamak:

Günlük hayat tarzımızı ve yediğimiz yiyeceklere daha dikkat ederek hem sağlığımızı hemde vücudumuzu dengede tutmak mümkün olacaktır.  Yetersiz protein alımı genellikle yanlış diyet yapan kişilerde ve yanlış beslenen kişilerde daha sık görülmektedir. Eğer diyet yapacaksanız mutlaka bir diyetisyenin vücudunuza uygun şekilde hazırlayacağı bir liste ile uygulamak daha doğru olacaktır. Eğer kendi diyet programınızı kendiniz hazırlayacaksanız proteini eksik olan bir program hazırlamamaya özen gösterin. Günlük yaşamda insan vücudunun alması  gereken protein miktarı 0,8 gramdır. Bu farklı kilolardaki kişilerde de aynı orandır. Et ve et ürünleri protein bakımından zengin gıdalardır.

  • Hareketsiz bir yaşam tarzı:

Birçok rahatsızlığın olduğu gibi kemik sağlığı şikayetlerinin de başında hareketsiz bir yaşam tarzı gelmektedir. Hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış hareketler kemik sağlığını olumsuz etkilemektedir. Günlük yaşantınızda yürüyüş veya spor yapmıyorsanız kemik sağlığı ile ilgili problemlerle karşılaşmanız daha yüksektir. Hareketsiz yaşam sürdürmeniz zaman içinde kendisini gösterir. İlk başta gösterdiği durum ise kemik sağlığı ile ilgili olan durumlardır.

  • Fazla tuz kullanımı:

Ülkemize has bir durum olan yemeklere başlamadan önce tuz kullanımıdır. Bu durum faydanın yanında vücudumuza zarar vermektedir. Tuz kullanımını hayatımızdan tamamen çıkaramazsak da ekstra kullanacağımız yerlerden kısmak bizim elimizde. Ekmeğin içerisinde zaten olan tuzu ekstradan yemeklere katmamayı sağlayabiliriz. Tuz fazla kullanıldığı zaman idrarla beraber fazla kalsiyum atılmasına sebebiyet verir. Bu durumda kemik sağlığımızı olumsuz etkiler.

  • Fazla kafein tüketmek:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.