Karıştırmayın

0
3555

Grip salgını geliyor dikkat! Kovid-19 ile karıştırmayın
Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki şahıslarda grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini belirtti. Dünyada ve Türkiye’de 2020 senesinde pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle grip vakalarına nadir olarak rastlandığını bildiren

REKLAM

REKLAM
X

Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki şahıslarda grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini belirterek, “Zatürre, solunum yetmezliği, nörolojik ve kalple alakalı komplikasyonlar gelişerek, ölüme neden olabilmektedir” dedi. Prof. Dr. Eyüboğlu, risk grubundaki bireyleri de şu şekilde sıraladı:

“5 yaş altı (bilhassa 6 ay-2 yaş arası) çocuklar ve 65 yaş üzeri erişkinler, gebeler bilhassa son üç ayı ekim-mayıs arasında geçecek olanlar en riskli grup, bağışıklığı baskılanmış şahıslar, altta yatan kalp, böbrek, akciğer, sinir sistemi hastalığı olanlar, obez şahıslar, diyabet gibi metabolik hastalığı olanlar, 18 yaş altında olup daimi aspirin kullanmak mecburiyetinde olanlar, kendileri influenzanın ağır seyretme riski taşımasalar da yukarıdaki risk grupları ile yakın ilişkide olan şahıslar ve sağlık çalışanları.”

KOVİD’LE KARIŞTIRMAYIN Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Oya İtil de grip ve Kovid-19’un nasıl ayırt edilebileceği ile alakalı bilgiler verdi. Prof. Dr. Oya İtil grip belirtilerinin de Kovid-19 ile çok benzer olduğuna ilgi çekerek şunları söyledi:

Ani başlangıçlı ateş öyküsü, öksürük ya da boğaz ağrısı en tipik bulgularıdır. Kas ağrısı, kırgınlık ve baş ağrısı, solunum sorunu da eşlik edebilir. Bu bulgular Kovid-19 ve başka viral solunum yolu enfeksiyonlarına benzerdir. Grip virüsü en sık öksürme, hapşırma ile ortama saçılan damlacıklar yolu ile insandan insana bulaşır.

Hastalık, okul öncesi ve okul çağı çocuklarda daha süratli yayılır. Okulların açılması ile önümüzdeki dönemde grip enfeksiyonunun toplumda yayılım hızında artış beklenmekte. Belirtiler başlamadan 24 saat önce bulaştırıcılık başlar, ileri 5-7 gün bulaştırıcılık devam eder. Çoğunlukla gribin klinik belirtilerı 1-2 hafta içerisinde tamamiyle düzelmektedir.”

GRİP AŞISI TAVSİYESİ AA muhabirine konuşan Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçgil, 65 yaş üzeri olan ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlara grip aşısı olma tavsiyesinde bulundu. Kılıçgil, yaptığı yazılı açıklamada, grip aşısının hastane yatışlarını azalttığını ve hastalığın daha rahat geçmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle geçtiğimiz sene mevsimsel grip (influenza) vakalarında azalma görüldüğünü açıklayan Kılıçgil, yüz yüze eğitimin başlaması ve tedbirlerin gevşetilmesiyle beraber grip vakalarında bu sene artış beklendiğini bildirdi. Kılıçgil, grip aşılarının her sene eylül-Aralık dönemlerinde yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hipertansiyon dahil kalp damar hastalıkları, astım ve KOAH dahil akciğer hastalıkları, diyabet hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları olan ve bu durumlarını rapor ile belgeleyen şahıslar ile 65 yaş üzeri ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan vatandaşlarımızın grip aşıları SGK tarafından karşılanacaktır.

Özellikle 65 yaş üstünde ya da kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın grip aşılarını olması çok önemlidir. Hastane yatışlarını azaltmak, hastalıkları daha rahat geçirmek ve belki de olacağımız hastalığa yakalanmamak için bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz