İşte karın şişkinliğine neden olan şeyler:

  • Regl ya da hormonal değişikliğe neden olan geçici rahatsızlıklar
  • Fazla ekmek, süt ve süt ürünleri tüketimi
  • Alerji
  • Vücudunuzun proteini sindirmede yetersiz kalması
  • Stres
  • Susuzluk
  • Kabızlık

Nasıl önüne geçilir?

Limonlu su için

Günün erken saatlerinde sindirim sisteminizi uyarmanın bir yolu da kalkar kalkmaz limonlu su içmek. Limon, vücuttaki pH değerinin dengelenmesini sağlıyor. Öte yandan yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirime yardımcı oluyor. Limonun bir diğer alternatifi de yeşil çay. Kahvaltıda yeşil çay içmeyi deneyebilirsiniz.

Sıvıyı azaltın

Karın şişkinliğinin bir nedeni de karında toplanan fazla su veya sıvı. Muz gibi lif ve potasyum açısından zengin şeyler yemeyi deneyin. Böylelikle vücudunuzdaki fazlalık sıvıdan kurtulacaksınız.

Kinoa tüketin

Kinoada bulunan kalsiyum ve magnezyum oranı karın şişkinliği için iyidir. ‘Yanlış’ lifler tüketmeyin. Life karşı aşırı hassassanız karın şişkinliği hissedebilirsiniz. Aşırı ekmek, fasulye ve lahana tüketmek buna neden olabiliyor. Çözümlenebilir lifler içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Yulaf ezmesi, baklagiller, sebzeler, kök sebzeleri, meyveler ve tanecikli meyveler karın şişkinliğini azaltır.

Süt ve süt ürünleri tüketiminizi azaltın

Süt ve süt ürünleri tükettikten sonra karnınızın şiştiğini hissediyorsanız, bunları çok az tüketin.

Tropikal meyveler tüketin

Vitamin takviyelerinin bazılarında buğday ve laktoz bulunuyor. Laktoz ve glüten duyarlılığınız varsa bunlar sorunlara yol açıyor. Sorunlardan biri de karın şişkinliği. Aldığınız ürünlerde glüten, laktoz veya şeker olmadığından emin olun.

En önemlisi de stres yapmayın!

Karnınız strese karşı çok hassastır. Stresli bir yaşam tarzı da karın şişkinliğine neden olur. Stres yapmamaya dikkat edin! Karın şişkinliğiniz varsa bunu görmezden gelmeyin. Görmezden gelmek yerine karın şişkinliğine tükettiğiniz hangi yiyecek ve içeceklerin neden olduğunu gözlemlemeye çalışın.

Bir arkadaşınız karın şişkinliğinden şikayetçi olabilir. Yazıyı paylaşarak karın şişkinliği hakkında bilgilenmesini sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock