Kanser Hastalığının Erken Belirtileri Nelerdir?

0
94375

Merhaba sevgili okurlarımız. Yanlış beslenme ve çevreden kaynaklı faktörlere bağlı olarak farklı hastalıklar ortaya çıkmış ve hastalıklara yakalanma olasılığı da artmıştır. Hastalık ilerlemeden önce bir kuluçka dönemi vardır ve bu kuluçka döneminde gerekli önlemler alınmadığı takdirde hastalık giderek ilerlemeye başlar.

Hastalık türü ne olursa olsun basit bir soğuk algınlığından ağır tedavi süreci olan kansere kadar hastalık başlangıçta kendini küçük ağrılarla belli eder. Baş ağrıları, yüksek ateş, boğaz ağrıları , eklemlerde ağrılarla kendini göstermektedir. Ancak bu ağrılar baş gösterdiği zaman çok fazla önemsenmez. Ancak vücudun bazı bölgeleri verdiği sinyallere dikkat etmek gerekir. Vücudun bu bölgeleri şunlardır:

1- Başın ön kısmı:

Başın ön kısmında bir ağrı sezdiğimiz zaman aklımıza ilk gelen sinüzit oluyor. Ancak göz çevresinde ve şakaklarda uzun süreli devam ediyorsa ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer ciddi ağrılar ve uzun süreli geçmeyen ağrılarınız varsa doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Göz ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa veya göz hastalığınız var ve ekstra bir bulanıklık farkı hissediyorsanız muayene olmakta fayda var. Çünkü kanser belirtilerinden olan ve dikkat edilmeyen gözde bulanıklık , göz tansiyonu veya kanser belirtileri arasında olmaktadır.

3- Burun kanaması:

Kılcal damarlarınız hassas ise güneş ışınlarından dahi burun kanamaları olabilir. Çeşitli sebeplerden kaynaklı olsa da sürekli ve durdurak bilmeyen burun kanamalarınız varsa gecikmeden doktorunuza başvuru yapın.

Hastalıkların ilk belirtileri olarak kendini ilk olarak ağız içinde belli eder. Ağız temizliği düzenli yapılmadığından dolayı da diş eti çekilmesi ve kanamaları olabilmektedir. Ancak ağız içi yaraları genellikle karaciğer , böbrek ve Behçet hastalığının belirtileri olabilir.

5- Tuvalete çıkamama:

Uzun süre dışkı yapamadığınız zaman yada gün içerisinde uzun süreli idrara çıkıyorsanız buda kanser hastalığı belirtisi olabilir. Kolon kanserinin belirtisi olabilmektedir.

6- Sık Sık Öksürme

Akciğer sorunlarının en büyük belirtisi olarak öksürme gösterebilir. Olur olmaz durumlarda sık sık öksürük geliyorsa akciğer sorunlarından şüphe edilmektedir.

7- Deri Üzerinde Aşırı Ben Siğil Çıkması

Cilt kanseri veya cilt sorunlarının en büyük belirtisi benler veya siğillerdir. Belli bölgede veya genel olarak vücudun kısımlarından çıkacak olan ben veya siğiller cilt sorunlarının erken belirtisi olabilir.

Bunlar dışında herhangi beklenmedik bir durum ile karşılaştığınız zaman doktorunuza başvurmakta gecikmeyin..

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.