Kalp Krizi Geçirmeden Vücut Uyarır mı?

1
22465

Merhaba sevgili okurlarım. Vücudumuzdaki tüm organlar öyle güzel bir düzende ve uyumda çalışır ki birinin aksaması durumunda çeşitli sağlık sorunları yaşarız. Sıklıkla yaşanan ve artık küçük yaşlarda bile olabilen kalp krizi sebebiyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Çeşitli sebeplere bağlı olsa da kalp krizleri, yapılan araştırmalarda kalp krizinden kaçabilmenin ve korunabilmenin mümkün olduğu yöndedir.

REKLAM

Vücudumuzu daha iyi tanımak ve kendimizle ilgili biraz hassas olmak bütün bu ciddi rahatsızlıklardan korunmamıza yardımcı olacaktır. Gerekli bilinçlendirme sağlandığı zaman kalp krizi sonucu hayatını kaybetme durumları daha aza düşürülmüş olacaktır. Hem kalp krizi geçirildiği sırada hemde kalp krizi geçirmeden önce vücudun gönderdiği sinyallere de dikkat etmek gerekiyor. Kalp krizi geçirip geçirmediğinizi anlayabilmek için uzmanlardan bilgi almak gerekir. Kalp krizi geçirmeden önce vücut çeşitli sinyaller vererek anlamamızı sağlamaya çalışıyor. Bu sinyaller nelerdir?detaylarına bakalım.

REKLAM
X

Kalp Krizi Geçirmeden Önce Vücudun Gönderdiği Sinyaller Nelerdir?

1- Yorgunluk:

Günlük hayat rutinleri genel olarak bizleri zaten yormaktadır. Ancak markete giderken yada sabah uyandığınızda yorgun olarak uyanıyorsanız biraz düşünmeniz ve kendinizi takip etmeniz gerekiyor.

Ayrıca nefes almada sorun yaşıyorsanız ve birden nefesiniz kesiliyorsa bir film çektirmekte fayda vardır. Kalp krizinin en büyük düşmanı ise, strestir. Stres kalbi sıkıştırarak kalp krizine neden olmaktadır.

2- Göğüs Ağrısı:

Kalp krizi geçirmeden önce en önemli sinyallerden biri göğüs ağrısı ve göğüs kafesindeki sıkışmadır. Göğüs bölgesindeki ağrı bazen kollara veya vücudunuzun çeşitli yerlerinde(boğaz,ense,çene, sırt veya karın)ağrılar varsa da mutlaka doktorunuza danışın.

3- Baş dönmesi ve terleme:

Baş dönmesinin genel olarak nedeni, beyne yeterli miktarda kan gitmemesidir. Aşırı ve sık sık terleme de kalp krizi geçirme sinyallerindendir.

4- Saç dökülmesi:

50 yaş ve üzerindeki erkeklerde özellikle saç dökülmeleri kalp krizi geçirme nedenlerindendir. Yapılan araştırmalarda kan dolaşımının sağlıksız olmasından kaynaklanmaktadır.

5- Nabız düzensizliği:

Nabızda düzensizlik olduğu zaman 1-2 dakika olması normal karşılanabilir. Ancak 1-2 dakikadan daha uzun sürüyorsa mutlaka doktorunuza danışın. Nabız düzensizliğiyle baş dönmesi ve yorgunluk hissedersiniz durum sıklıkla olamaya devam ediyorsa EKG çektirip doktorunuza danışın.

Vücudunuzu ve kendinizi iyi tanıyın, aylar öncesinden verdiği sinyallere kulak verin hayatta kalın..

Sağlıklı günler dilerim..

1 Yorum

  1. Hocam senelerdir bacak kaslarımda agrı ve belimde agrı var kaslarım gerilşrken zorlanıyo spor yapmaya çalışıyom ayakkarını esneterek biraz faydası oluto herseyi denedim ama hep aynı agrı sabah kalktıktan ve gece uyuyana kadar agrıyo ve işimde zor ölü gibi yim bide göz agrısı ve unutkanlık yapyo bu hepsi birbirine bağlı oldugunu düşğnüyorum ne yapmam gerek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz