Kalp Çarpıntısı (Taşikardi)  Ne iyi gelir

0
290

Kalp çarpıntısı, genellikle kalp atımının normalden farklı ve düzensiz olması, kalbin daha yavaş veya daha hızlı atması sonucu ortaya çıkar. Kalp çarpıntısı durumu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kalp atışınızın normalden daha hızlı ve rahatsızlık verici bir şekilde hissedildiği zamanlarda kalp çarpıntınız olabilir. Kalp çarpıntısına ne iyi gelir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Kalp çarpıntısı neden olur ve nasıl geçer? İşte tüm detaylar…

Kalbinizin ortalama hızı olan 100’den 140 ve üstü bir hız aralığında hızlanan kalbinizde, kalp çarpıntısı sağlık problemi meydana gelmektedir. Kalp çarpıntısı, farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle stresli yaşam tarzına sahip olan kişi kalp çarpıntısı problemi ile karşılaşılmaktadır. Vatandaşlar tarafından bu durum hakkında merak edilen birkaç konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi kalp çarpıntısı ne kadar sürer? Konusudur. Yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bir kalp çarpıntınız meydana gelebilmektedir. Kalbinizin hızında artış, nefes darlığı gibi rahatsızlık veren bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman mutlaka bir doktorunuza danışınız. Kalp çarpıntısı nedenleri ve belirtileri? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Kalp çarpıntısı nasıl olur? Kalp çarpması anında ne yapılmalı? İşte detaylar.

REKLAM

KALP ÇARPINTISI NEDEN OLUR?

REKLAM
X

Kalp çarpıntısı sağlık sorunu genellikle kalp hızının 140 üstü değerlere çıkması olarak görülmektedir. Kalp çarpıntısının, heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi kaynaklı fizyolojik ya da kalp ritim bozukluğu gibi problemlerden de kaynaklı olabilir. Kalp çarpıntısına yatarken ve aniden kapılabilirsiniz. Ani kalp çarpıntısı, stres, travma, kalp ritim bozukluğu gibi sorunlardan meydana gelmektedir. Bu durumda derin derin nefes alın ve bolca dinlenmeye özen gösteriniz. Yatınca başlayan kalp çarpıntısı ise bazı hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Doğuştan kalbin hasar görmesi, kalp ritminde hasar meydana gelmesi gibi sorunlardan kaynaklı olunabilir. Hamilelikte kalp çarpıntısı genellikle kan hacminde artış, duygusal ve psikolojik faktörler, kansızlık gibi problemlerden kaynaklı olunabilir.Kalp ritim bozukluğu nedir?

KALP ÇARPINTISINA NE İYİ GELİR?

•Kalp çarpıntınız var ise doktora gitmeden de evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri kedi otu bitkisi tüketmek. Kedi otunu sıcak su ile demledikten sonra içiniz. Bu besin, oluşan çarpıntıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

•Bir diğer bitkisel yöntem ise nane bitkisi tüketmektir.

•Sofralarımızda yemeklere lezzet katmak için kullanılan kekik bitkisini tüketmeniz kalp çarpıntınızı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

KALP ÇARPINTISI NASIL GEÇER?

Kalp çarpıntısı hissettiğiniz zaman derin derin nefes almaya çalışın. Bunu tekrarlayın her seferinde. Daha sonra bir yerde oturup dinleniniz. Bir bardak su içip derin derin nefes almaya tekrar edin. Yüzünüze soğuk su çapın. Valsalva manevrası uygulayınız.

KALP ÇARPINTISI NEDENLERİ

Kalp çarpıntısının nedenlerinin en başında en çok kalp yetmezliği sorunu neden olmaktadır.

•Daha sonra kalp kası hastalığı

•Belirli ilaçlara tepki

•Uyuşturucu madde kullanmak

•Kalp kapakçık hastalığının meydana gelmesi durumu,

•Kalp tümörleri,

•Kalpteki enfeksiyon ve bakteriler,

•Tiroid bezinin fazla çalışmasından neden olunabilinir.

•Kalbin bazı doğuştan sorunlar meydana gelmesi,

•Çok fazla alkol tüketimi sorunu da kalp çarpıntısına neden olan durumlardan biri haline gelmektedir.

KALP ÇARPINTISI NASIL OLUR?

Kalp çarpıntısı genellikle, heyecanlanma, aşırı strese kapılma, hızlı koşma veya aşırı kafein tüketimi sonucu oluşan bir durumdur. Ayrıca kalp ritim bozukluğu hastalığında da kaynaklı bir durum olmaktadır.

KALP ÇARPINTISI BELİRTİLERİ

•Kalp çarpıntısının ilk belirişi genellikle nefes darlığı

•Bayılma

•Kalp atışlarınızı hissetme durumu,

•Göğüste rahatsızlık ve boğulma hissi,

•Baş dönmesi

•Nabızda artış

KALP ÇARPINTISI ANINDA NE YAPILMALI?

Kalp çarpıntısı durumu ile karşı karşıya kaldıysanız eğer, derin nefes alıp sakin bir yerde oturup dinlenmeye gayret gösteriniz. Daha sonra çarpıntı hissi devam ediyor ise bir bardak su içip sakinleşmeye çalışınız. Eğer ki dinlendiğiniz takdirde hala devam ediyor ve bununla beraber baş dönmesi, göz kararası ve fenalık geçirme gibi bir durum oluyorsa mutlaka etrafınızda bulunan birinden yardım isteyiniz.

KULLANICILARIN MERAK ETTİĞİ DİĞER SORULAR

Kalp çarpıntısına ne iyi gelir evde?

Kalp çarpıntısına; nane, kekik ve kedi otu gibi bitkiler dışında bazı çaylar da tiyi gelmektedir. Bu bağlamda çarpıntı yaşayan kişilere genellikle melisa ve lavanta çayları önerilmektedir. Melisa çayı, genellikle uyku problemi yaşayan kişiler için tavsiye edilen bir içecektir.

Psikolojik Kalp çarpıntısı nasıl geçer?

Psikolojik nedenle ortaya çıkan çarpıntılar, hastanın duygusal sorunlarının çözülmesinden sonra kendiliğinden düzelir. Çarpıntı durumunda panik yapmamalı, ölüm korkusunu aklınızdan çıkartmalı, derin bir nefes alarak bir yere oturarak dinlenmeye ve kendinizi sakinleştirmeye odaklanmalısınız.

Kalbim çok hızlı atıyor ne yapmalıyım?

Kalp çarpıntısı ile karşılaştığınızda panik yapmayın, gevşeyip, rahat bir yere oturup dinlenmeye çalışın. Derin nefes alın ve soğuk bir içecek için. Şiddetli öksürmek ellerinizi soğuk suya batırmak ve ıkınmak iyi gelecektir.

Hızlı kalp çarpıntısı neden olur?

Kalp çarpıntısı genellikle stres, egzersiz, soğuk algınlığı, panik atak ya da bazı ilaçların yan etkileri gibi durumlarda, kalbin normalden daha hızlı atmasıdır. Genelde birkaç saniye süren bu tür çarpıntıların nedeni önemsizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz