Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

0
14022

Merhaba sevgili okurlarım. Her mevsim tüketilen, çayın yanına koyup tüketilen kabak çekirdeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Kabak çekirdeği, kabağın içerisinden çıkarılıp işleme tabi tutulmasıyla elde edilir. Eğer böyle bir imkanınız varsa hiçbir işleme tabi tutulmadan kabağın içerisinden çıkartıp kurutarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

REKLAM

Her gün bir avuç yiyerek sağlıklı miktarda yağ, magnezyum ve çinko ihtiyacını karşılamış olursunuz. 100 gramında 450 kalori bulundurur. Kabak çekirdeği içerisinde bulundurduğu omega-3, omega-6 yağ asitleri, antioksidan ve lif içerir. Kalp ve damar dostu olarak bilinen kabak çekirdeğinin diğer faydalarına da göz atalım.

REKLAM
X

Kabak çekirdeğinin faydaları:

1- Kalp ve damar dostudur:

Kabak çekirdeği, omega-3 , omega-6 , antioksidan ve lif bakımından zengin olduğunu söylemiştik. Bunların bulunması kalp ve damar sağlığının korunması için önemli kombinasyondur. Kabak çekirdeği içerisinde bulunan lifler, kandaki kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olarak kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

2- Sindirim sisteminize yardımcı olur:

İçerisinde bulundurduğu lif bakımından sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Uzun süre tokluk hissi yaratarak zayıflamanıza da yardımcı olur.

3- Uykusuzluk sorununa iyi gelir:

Eğer uykusuzluk sorununuz varsa mutlaka her gün kabak çekirdeği tüketmenizi tavsiye ediyorum. Zengin bir triptofan kaynağı olan kabak çekirdeği, bu triptofanı uyku hormonu olan melatonine dönüştürür. Böylece uyku düzensizliğini ortadan kaldırır.

4- Saçları besler:

Saçlar için mucizevi bir kuruyemiş olan kabak çekirdeği, saçların güçlenmesine yardımcı olur. Saçların daha parlak olmasını sağlar.

5- Kemik sağlığını korur:

Kabak çekirdeği vücuttaki iskelet ve diş sağlığını korur. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz