itiraf…

0
8864

Pfizer’in viral aşılar için diğern muavini ve baş bilim sorumlusu Dr. Phil Dormitzer, BioNTech’in kurucuları Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci ile aralarında geride bıraktığımız görüşmeyi kamuoyu ile paylaştı.

REKLAM

REKLAM
X

Pfizer yöneticileri, virüsün süratle denetim altına alınacağını düşündüğü için başlangıçta bir Kovid-19 aşısı geliştirme önerisini geri çevirmiş.

ŞAHİN VE TÜRECİ’YE OLUMSUZ YANIT VERDİLER

Ocak Ayı 2020’de mRNA teknoloji ile bir aşı geliştirme fikrini meydana atan Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye Pfizer yetki sahibleri yönünden, “Arkadaşlar bu iş yürümeyecek” yanıtı verildi.

mRNA teknolojisi, o vakitler Dr. Phil Dormitzer yönünden da çok tecrübesel olarak değerlendirildi. Dr. Dormitzer bu kararı için, “Çalışma varsayımım, (Covid-19’un) Sars ve Mers salgınları gibi denetim altına alınacağıydı” itirafında bulundu.

ŞAHİN VE TÜRECİ OLUMSUZ CEVABA RAĞMEN PES ETMEDİ

Söz mevzusu olumsuz yanıt, BionNTech’i mRNA tabanlı bir Kovid aşısı geliştirmeye karar vermesinden birkaç gün sonra geldi. Fakat Türeci ve Şahin ilk denemelerinin olumsuz yanıt almasına karşın bu projeyi savundu.

MRNA TEKNOLOJİSİ VE BIONTECH AŞISI KENDİNİ KANITLADI

Türeci ve Şahin’in bu ısrarı milyonlarca insanın yaşamını kurtardı. Zira araştırmalar Kovid-19 aşısı olmayanların hastalanma tehlikesinin 4,5, ölüm tehlikesinin ise tam 11 kat yüksek bulunduğunu meydana koydu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), nisan-temmuz aylarında görülen 600 bin Kovid-19 vakası üstünde yaptığı araştırma sonunda, aşı olmayanların, olanlara katiyen virüsü kapma tehlikesinin ortalama 4,5, hasadetye yatma tehlikesinin 10, ölüm tehlikesininse 11 kat çok bulunduğunu açıkladı.

ÇİN DE MRNA TABANLI AŞI YAPMA KARARI ALDI

mRNA teknolojisinin kafayarısı ardından Çin’den de flaş bir karar geldi. Çin odaklı Sinopharm yeni koronavirüs varyantlarına karşı mRNA tabanlı aşı geliştirdiklerini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz