İște Korona’nın Sebep Olduğu Yeni Hastalık!

0
489

Hiç hoșunuza gitmeyecek, hepimizin korkusuydu: İște korona virüsün neden olabileceği yeni hastalık…

REKLAM

2019 yılından beri tüm dünyayı etkisi altına alan covid_19 virüsü ile ilgili hemen hergün virüse bağlı olarak vücutta ortaya çıkan hastalıkların bilgisi otoriteler tarafından açıklanıyor. Daha önce bilindiği üzere covid_19 geçiren bir kişinin kalp damar ve akciğer hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

REKLAM
X

Korona virüsün neden olabileceği hastalıklara bir yenisi daha eklendi. İndependent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre Kovid-19’u ağır șekilde geçirip, iyileșen kișilerde, dört büyük organdaki hasarın yanı sıra diyabet de görülebiliyor.

Kalp Cerrahı Op. Dr. Bülent Polat, Kovid19’un diyabet hastalığına neden olabileceğini açıkladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kalp Cerrahı Op. Dr. Bülent Polat, “Virüs, pankreastaki insülin yapan hücreleri de yok edebiliyor ve kalıcı șeker hastalığına neden olabiliyor” dedi.

Yukarıdaki açıklamaları destekleyen bir açıklamada da Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun tarafından yapıldı. Prof. Dr. İlhan Tarkun ” Covid_19 diyabet, obezite ve ilişkili hastalığa sahip kişilerin bazılarında daha ciddi bulgulara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Çeşitli araştırmalarda, diyabetik ve/veya obez kişilerde COVID-19 enfeksiyonunun daha ağır seyrettiği, yoğun bakım ihtiyacının arttığı ve hatta daha ölümcül olabileceği gösteriliyor.

Bununla birlikte eğer kan şekeri kontrolünüz yeterli düzeyde ise COVID-19 enfeksiyonu riski, genel toplumdan çok da farklı değil. Ancak virüs bulaşmış diyabetli kişilerin kan şekeri kontrollerinde bir bozulma görülebileceği için birtakım önlemler alınmalı” açıklamasında bulundu.

Diyabet tanısı olan kişilerin COVID-19 ile enfekte olma olasılığının genel nüfusa kıyasla daha sık olmadığına, yani diyabet hastalarına COVID-19’un daha kolay bulaşmadığına dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, açıklamaları ile kamuoyunu bilgilendirdi.