İŞTE EN ŞANSSIZ YAŞ GRUBU

0
9593

Dünya tabiri caizse yaklaşık iki senedir K-1-9 ile yatıp K-1-9 ile kalkıyor. Gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam etmekte olan K-1-9 200 milyona yakın insana bulaştı.

REKLAM

REKLAM
X

Virüs sebebiyle global can kaybı 4 milyon barajını geçerken bilim dünyası K-1-9’a çare bulmak için sayısız araştırmaya imza attı. Bunun sonucunda bir çok aşı geliştirilmiş durumda.

Ancak K-1-9 son zamanlarda varyantlar ile gündemde.K-1-9ün ilk defa Hindistan’da görülen ve ‘Delta’ adı verilen tipi bütün dünyada yayılmaya ve vaka sayılarını artırmaya devam ediyor.

Delta varyantı sebebiyle pandemi önlemlerini gevşeten bir çok ülke kısıtlamaları geri getirme kararı aldı. Zira bu varyant orijinal virüsten çok daha bulaşıcı.

Bilim insanları Delta üstünde sayısız deney yaparken İngiltere’den gelen bir haber Delta’dan en fazla etkilenen yaş grubu hakkında enteresan istatistiksel bilgilere ev sahipliği yapıyor.

EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBU YAKALANDI?


İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 100 bine yakın Delta vakasını mercek altına alan araştırmacılar yapmış oldukları inceleme sonrası söz konusu varyanttan en fazla etkilenen yaş grubunu ortaya çıkardı.

Şubat ve Haziran ayları arasında Delta’ya yakalanan hastaların mercek altına alındığı araştırmaya göre, Delta teşhisi koyulan hastaların ezici bir çoğunluğu 50 yaş ve altı yaş grubunda.en gelen bir haber Delta’dan en fazla etkilenen yaş grubu hakkında enteresan istatistiksel bilgilere ev sahipliği yapıyor.

Araştırmanın baz aldığı dönemde Delta yüzünden ülkede 117 can kaybı yaşandı. Can kaybının en sık görüldüğü yaş grubu ise 50 ve üzeri olarak açıklandı. Deltanın her yaş grubuna bulaşabildiğine dikkati çeken araştırmacılar bunun istatistiksel bir çalışma olduğunun altını çizdi.

BELİRTİLER DEĞİŞTİ!

Öte yandan K-1-9ü inceleyen bilim adamları yeni belirtileri açıkladı. Bazı semptomlar listeden çıkarılırken, ölümcül Hint varyantı sonrası yenileri listeye eklendi. İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından King’s College London’da görev alan bilim adamları, hastalığın ‘şimdi farklı davrandığının altını çizdi.

Bilim insanları Mayıs ayının başından itibaren hızla yayılan Hint Varyantının semptomlarda ki değişikliğin arkasındaki neden olabileceğine inanıyor.