İlacın piyasadan toplatılması talimatını verdi

0
2578

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ağrı kesici-ateş düşürücü Paranox isimli ilacın piyasadan toplatılmasına karar verdi. Paranox hafif ve orta şiddette ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi edici değil fakat belirtileri giderici) tedavisinde kullanılıyor.

REKLAM

Ülkemizde birçok kişi tarafından ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Paranox ile ilgili Sağlık Bakanlığı flaş bir karar verdi. Bakanlık bu ilacın toplatılmasına karar verildi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun aldığı bu karardan sonra vatandaşlar, Paranox nedir? Paranox neden toplatılıyor? gibi sorulara cevap arıyor.

REKLAM
X

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye’de en fazla kullanılan ağrı kesici-ateş düşürücülerden birisi olan Paranox isimli ilacın piyasadan toplatılmasına karar verdi.

PARANOX NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR?

Paranox özellikle, çocuklarda hafif ve orta şiddette ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi edici değil fakat belirtileri giderici) tedavisinde kullanılır.

İlacınızın bir kutusu içinde her biri 120 mg parasetamol içeren 10 adet supozituvar bulunur.
Piyasada PARANOX ve PARANOX FORT supozituvar formları bulunmaktadır.

PARANOX S ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubuna dahildir (analjezik, antipiretik).
PARANOX S etkilerini merkezi sinir sistemi üstünden gerçekleştirir. Ağrıya yol açan
maddelerin üretilmesini engeller. Beyindeki ısı düzenleyici merkezi etkileyerek ateşi düşürür.
PARANOX S 120 mg supozituvar süt çocukları ve 12 yaşın altında çocuklarda, rektal
yoldan kullanılır.

Doktorunuz çocuğunuzda hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateş belirtilerini tedavi etmek için
PARANOX S’yi reçete etmiştir.

PARANOX NEDEN TOPLATILIYOR?

1. SINIF A SEVİYESİNDE GERİ ÇEKME İŞLEMİ UYGULANMIŞTIR”Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun duyurusu şöyle: “Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.’nin ruhsatına sahip olduğu “Paranox 120 mg/ 15 mg Supozituvar” adlı ürünün piyasada bulunan tüm partilerine, Kurumumuz Komisyonlarınca alınan karar gereği, 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup, gereğinin yapılması ilgili firmaya duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz