İlaç İçerken Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

0
16940

İlaç tüketimini ne kadar tavsiye etmesek de doktor tavsiyelerine uymak şarttır ve gerekli ilaçların mutlaka kullanılması gerekir. Ancak bazı durumlarda ilaçları tüketirken beslenmeye dikkat etmek gerekir. İlaçta yer alan besin maddeler ile gıdadaki besin maddeleri birbiri ile çakışabilir. Bu durumda ilacın etkisi azalır veya zararlı bir hale gelebilir. Bu yüzden şifa bulmak isterken daha kötü bir şekilde hastalanabiliriz. Bu yüzden ilaç kullanırken yenmemesi gereken gıdaları dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

1: Tansiyon Hapları İle Muz Tüketmeyin

Tansiyon kan basıncı ile ilgili bir durumdur. Kan basıncını kontrol eden mineral potasyumdur. İlaçlarla gerekli durumlarda potasyum alırız veya fazlalık potasyumun etkisi azaltmak istenir. Ancak bu ilaçlar ile birlikte potasyumca zengin muz tüketirsek ilacın etkisine ters şekilde hareket etmiş oluruz. Bu yüzden tansiyon ilaçları ile muzu birlikte tüketmeyin.

2: Kan Sulandırıcı İlaçlar İçerken Yenmemesi Gerekenler

3: Greyfurt

Genel olarak greyfurtu hiç bir ilaç ile birlikte tüketmeyin. Bazı durumlarda ilacın etkisini fazla arttırıp bazı durumlarda ciddi oranda azaltır. Bu yüzden greyfurtu hiç bir ilaç ile birlikte tüketmeyin.

4: Antibiyotik ve Kalsiyum

5: Cevize Dikkat

Tiroid sorunları olanların kullandığı ilaçlar varsa bu durumda ceviz tüketilmemesini tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO