İbrahim Saraçoğlu Mutlu Eden Gıdalar Nelerdir?

0
3212

Merhaba sevgili okurlarım. Yerken mutlu olduğumuz yiyecekler olduğu gibi mutluluk hormonunu tetikleyerek mutlu olmamamızı sağlayan gıdalar da bulunmaktadır. Çoğunlukla günlük aldığımız gıdalar ve kolaylıkla temin edebildiğimiz yiyeceklerdir. Birçoğunuzun aklına gıdalar nasıl mutlu eder diye düşünebilir. Ancak bahsedeceğimiz gıdalar seratonin, depomin ve endorfin maddelerini içerir ve bu maddeler aslında mutluluk hormonunu tetikleyerek daha mutlu olmamızı sağlamaktadır. Mutlu eden ”Mutluluk Hormonunu Tetikleyen ve Daha Fazla Mutlu Olmamızı Sağlayan Gıdalar Nelerdir ?” bakalım. Bu gıdaların işlevi mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlamasıdır.

Mutluluk Hormonunu Tetikleyen ve Daha Fazla Mutlu Olmamızı Sağlayan Gıdalar:

1- Bitter Çikolata:

Mutluluk hormonundan bahsederken seratonini destekleyen ve tetikleyen gıdaların başında şüphesiz çikolata gelmektedir. Çikolata tüketirken kakao bakımından yüksek çikolatalar tüketmek daha hızlı mutlu olmanızı sağlayacaktır. Çünkü kakaolu çikolatalar içerisinde daha fazla ‘fenitilamin‘ bulunmaktadır. Ancak kalori bakımından yüksek olduğundan çok fazla tüketmemeye çalışın sadece bitter çikolata tüketin. Diğer çikolataları önermiyoruz.

Sağlıklı beslenme her zaman mutluluk verir. Ancak bazı meyve ve sebzeler var ki bunlar doğrudan serotonini yükselten yiyeceklerdir. Muz ve incir, karnabahar, brokoli ve ıspanak gibi meyve ve sebzeler mutluluk hormonunu arttıran gıdalardır.

3- Süt ve ürünleri:

Sindirim rahat bir şekilde olduğu zaman daha rahat ve mutlu hissederiz. Gaz sıkışması, gaz ve mide şişkinlikleri stres ve rahatsızlığa neden olduğundan dolayı mutsuz olmamıza neden olmaktadır. Süt ve ürünleri (yoğurt ve kefir) probiyotikler bakımından zengindirler. Böylece sindirim sistemine katkı sağlayarak iyi çalışmasını sağlarlar. Sindirim sisteminin iyi çalışması da mutlu olmanızı sağlar.

Balıklardan özellikle somon balığı, ton balığı ve sardelya balığı triptofan bakımından zengin balık çeşitleridir. Omega -3 bakımından zengein olan bu balık çeşitleri mutluluk hormonuna olumlu sinyaller göndererek mutlu olmanıza katkı sağlamaktadır.

5- Kuru yemişler:

Özellikle stres atmaya yardımcı kuru yemişlerin başında ay çekirdeği gelmektedir. Stres azaltıcı etkisinin yanı sıra mutluluk hormonunu da arttırmaktadır. Ayrıca beyin fonksiyonlarına iyi gelmesiyle bilinen ceviz de mutluluk hormonunu arttırmaya yardımcı gıdalardandır.

6- Dondurma:

Yaz kış fark etmeden gördüğümüzde mutlaka canımızın çektiği dondurma stres azaltır ve yediğimizde mutluluk verdirir.

7- Çilek:

Görüntüsü ile de iştahlarımızı kabartan çilek, mutluluk hormonu seratonin üzerinde de oldukça etkilidir. Yendiği zaman mutlu olduğumuz yiyeceklerin başında gelmektedir.

Mutluluk hormonunu yükselten gıdalar genelde kalori bakımından ve şeker bakımından yüksek gıdalardır. Bu yüzden tüketildiği zaman aşırıya kaçırılmamasını tavsiye ediyoruz..

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO